من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲

بازدید :
5036

آبشار هریجان
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

آبشار هريجان چالوس در موقعیت جغرافیایی E5119 N3614 در استان مازندران واقع است. روستای هریجان در ابتدای منطقهی حفاظت شده ی هریجان قرار دارد. گونه های جانوری متعددی از کبک و کل و بز و پلنگ و خرس در این منطقه زندگی می کنند. منطقه برای ورود به این منطقه و صعود به ارتفاعات مشرف بر روستا به مجوز محسط زیست نیاز است. مجوز را می توان از حفاظت محیط زیست تهران یا اداره ی حفاظت محیط زیست چالوس در تهیه کرد. هریجان همچنین به خاطر آبشار باریک و مرتفع خود مشهور است. اطراف روستا دشت های نسبتاً همواری دارد. جاده ی روستای هریجان از پشت رستوران جعفر میردارسلطانی چند کیلومتر بعد ازسیاه بیشه به سمت چالوس جدا می شود و بعد از گذشت 4.5 کیلومتر به روستا می رسید. جاده روستا خاکی است ولی تراشیده شده و کوبیده شده و مناسب است.این آبشار بالای روستایی به همین نام در نزدیکی گردنه "هزارچم" در جاده تهران- ‌ چالوس قرار گرفته است و بیش از 9 متر ارتفاع دارد و یکی از زیباترین آبشارهای کوه ‌های البرز می باشد.این آبشار با آب فراوان‌، فـضـای مـرتـفـع و بـیشه‌ای و چشم انداز ‌کوهستانی ، دره ای و جنگلی از فرازکوهی سنگی با پخشابی ویژه سرازیر و در ‌پایین دست به آبشارهای متعددی تبدیل می شود . آبشار باریک هریجان در غرب روستا قرار دارد و برای رسیدن به آن جاده خاکی را تا داخل روستا ادامه دهید.حدود 300، 400 متر که وارد روستا شدید، در کنار پرچین‌های سنگی در سمت چپ، یک جاده فرعی وجود دارد که مسیر دسترسی به آبشار است. تا جویی که از آب آبشار درست شده، حدود یک ربع پیاده‌روی دارید اما اگر می‌خواهید به تاج آبشار برسید، باید حدود نیم ساعت تا کوتاه‌ترین تاج که حدود 9 متر ارتفاع دارد، کوهنوردی کنید.

ادرس آبشار هریجان

از تهران بعد از حدود دو ساعت یعنی حدود 135 کیلومتر رانندگی به روستای هریجان می‌رسید. جاده روستای هریجان از پشت رستوران جعفر میردارسلطانی چند کیلومتر بعد از سیاه بیشه به سمت چالوس جدا می شود و بعد از گذشت 4.5 کیلومتر به روستا می رسید. جاده روستا خاکی است ولی تراشیده شده و کوبیده شده و مناسب است. آبشار باریک هریجان در غرب روستا قرار دارد و برای رسیدن به آن جاده خاکی را تا داخل روستا ادامه دهید. حدود 300 الی 400 متر که وارد روستا شدید، در کنار پرچین‌های سنگی در سمت چپ، یک جاده فرعی وجود دارد که مسیر دسترسی به آبشار است. تا جویی که از آب آبشار درست شده، حدود یک ربع پیاده‌روی دارید اما اگر می‌خواهید به تاج آبشار برسید، باید حدود نیم ساعت تا کوتاه‌ترین تاج که حدود 9 متر ارتفاع دارد، کوهنوردی کنید.

هریجان یکی از مناطق خوش آب و هوای منطقه چالوس است که پایتخت نشینان با چند ساعت رانندگی می توانند یک آخر هفته خوب را در انجا پشت سر بگذارند و تا پای آبشار بلندش که حدود 80 متر ارتفاع دارد، بالا بروند. از ما می شنوید، هریجان را در اردیبهشت ماه از دست ندهید.

اگر قصد رفتن به تاج آبشار و جاده پشت آن را دارید سعی کنید در اکیپ های چند نفری بروید یا از بلدهای بومی استفاده کنید چون ممکن است با حیوانات وحشی روبرو شوید.

نقشه آبشار هریجان

نظرات شما در مورد آبشار هریجان


آبشار های ایران آبشار های شهر چالوس آبشار های استان مازندران