من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱

بازدید :
5010

روستای خان کندی
امتیاز (10 از 10) از مجموع 1 رای

خان کندی یکی از روستاهای استان اردبیل است که در بخش مرکزی شهرستان گرمی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان واقع شده است.


جغرافیا

روستای خان کندی در عرض جغرافیایی ۳۸٫۵۵ درجه شمالی و طول جغرافیایی ۴۸٫۰۳ شرقی در بخش مرکزی شهرستان گرمی استان اردبیل درمجاورت روستاهای لسگه درق و عزیزلو و روستای تولون و در دامنه کوه قبله داشی از قله های رشته کوه صلوات داغی قرار گرفته است. از دیگر قله های مرتفع این رشته کوه در این منطقه می توان قولاداشی (قولی داشی) را نام برد.


تاریخچه

تاریخچه پیدایش روستای خان کندی همزمان با پیدایش روستای تولون بوده و سنگ بنای اولیه آن در دوران حکومت نادرشاه بنا نهاده شده است. خان کندی بدلیل داشتن مراتع ییلاقی درجه یک از زمان پیدایش محل ییلاق کوچ نشینان ایل سون بوده و بنظر می رسد که سنگ بنای اولیه این روستا هم توسط کوچ نشینان نهاده شده است.


جمعیت

روستای خان کندی در گذشتهٔ نه چندان دور دارای ۱8 خانوار با جمعیتی بالغ بر۱۵۰ نفر بوده اما به دلیل کوچ و مهاجرت اهالی به شهرهای بزرگ تعداد خانوارهای روستا به 7 خانوار و جمعیت آن به کمتر از 2۰نفر کاهش یافته است. بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال 1385 روستای خان کندی دارای 7 خانوار با 18 نفر جمعیت می باشد که از کل جمعیت آن 10 نفر مرد و 8 نفر زن می باشند.همچنین در این سال از 17 نفر جمعیت 6 ساله و بالاتر خان کندی 16 نفر باسواد بوده اند.


اقتصاد و شغل اهالی

این روستا محلی مناسب برای دامپروری و زنبورداری وکشاورزی دیم بوده و به همین جهت اکثر ساکنان آن به دامپروری و کشاورزی دیم مشغول و از این طریق امرار معاش و کسب درآمد می نمایند.جاذبه های گردشگری

روستای خان کندی بدلیل واقع شدن در دامنه کوه قبله داشی دارای مراتع سرسبز و پوشیده از انواع رستنی ها و گیاهان دارویی و گلهای رنگارنگ و برکه هاو چشمه های آب سرد خودجوش مسکن اعصاب و روان و جویبارهای جاری بوده که همه ساله پذیرای میهمانان و گردشگران از اقصی نقاط کشور می باشد که برای گذراندن تعطیلات و استراحت به خان کندی سفر می نمایند.


اسامی نقاط محل مهم گردشگریآرپا چوخوری

یورد

تولکی تپه سی

چوخور

قوشه دره

یهر یوردی

اوین اوستی

ایماش یری

قبله داشی

خان بولاغی
خان بولاغی


خان بولاغی چشمه آبی خودجوش(آرتزین) با دبی 3 لیتر بر ثانیه که در جنوب روستای خان کندی شهرستان گرمی مغان و در بالادست روستا واقع شده است.دمای آب این چشمه در تابستان و زمستان همواره نزدیک صفر است و خاصیت شفابخشی برخی امراض پوستی و استخوانی را نیز دارا می باشد.


به گفته اهالی خان کندی آب چشمه خان بولاغی از قدیم الایام مورد توجه خوانین و روسای قبایل محلی و ایلات شاهسون بوده است تا آنجا که برخی از اهالی علت پیدایش روستای خان کندی را آب فراوان، گوارا و خنک چشمه خان بولاغی می دانند.و معتقدند که حتی نام روستای خان کندی و مرتعزار زیبای خان یوردی نیز بر گرفته از نام زیبای چشمه خان بولاغی می باشد. عده ای از اهالی روستا بر این نظرند که چون در قدیم تنها کدخدا و خان از آب این چشمه استفاده می نموده و مابقی اهالی ده از استفاده محروم بوده اند به همین جهت به آن خان بولاغی(چشمه ی خان) لقب داده اند. در سالهای اخیر به همت اهالی و اداره جهاد کشاورزی و امور آب شهرستان گرمی مغان آب این چشمه به روستای خان کندی لوله کشی شده و مورد استفاده اهالی می باشد.


قالغانلو

قالغانلو دریاچه ای فصلی به وسعت ۵۰۰۰ مترمربع در شرق روستای خان کندی شهرستان گرمی مغان استان اردبیل می باشد که از ذوب شدن تدریجی برفهای کوه قبله داشی پدیده آمده و در فصل بهار وسعت آن افزایش یافته اما در فصول خشک سال بدلیل افزایش تبخیر سطحی و مصرف آب آن توسط دامها و کشاورزان از وسعت آن کاسته می شود. بررسی اکولوژی طبیعی قالغانلو نشان از وجود یک اکوسیستم باانواع موجودات آبزی در آن می باشد. همچنین این دریاچه مکان خوبی جهت پرورش انواع ماهیان سردآبی بشمار می رود.


جغرافیای زیستی


به علت شرایط خاص طبیعی و جغرافیایی انواع مختلفی از حیات جانوری در کوهها و مراتع مجاور خان کندی دیده می شود که از انواع گونه های زیستی در کوههای خان کندی می توان به انواع کبک، بلدرچین، اردک، غاز، قرقاول، کلاغ، سار، گنجشگ، کبوتروحشی، زردپره، شاهین، بالابان، عقاب، لاک پشت، انواع مار سمی، خرگوش، روباه، شغال، جوجه تیغی، گرگ و گراز اشاره نمود.


جغرافیای طبیعی


کوه های اطراف

از مهم ترین کوه های رشته کوه صلوات داغی در اطراف روستای خان کندی می توان قلی تاش (قولاداشی) با ارتفاع ۲۵۸۰ متر و قبله داشی با ارتفاع ۲۵۵۰ متر از سطح دریا را نام برد که در جنوب روستا واقع شده اند و نقش بسزایی درتعدیل آب و هوای منطقه ایفاء می کنند به طوریکه با آغاز بارش در فصول سرد این کوه ها سفیدپوش شده و انبوهی از برف روی آن ها می نشیند که در فصول گرم از ذوب شدن برف این کوه ها معروف ترین رودخانه فصلی شهر گرمی بانام رودخانه تولون (تولون چای - Tolon Chay) پدید می آید که در سال های قبل از لوله کشی آب به شهر گرمی نقش عمده ای در تامین آب این شهر برعهده داشت.


پوشش گیاهی

مراتع سرسبز و ارتفاعات روستا پوشیده از انواع گَوَن یونجه و شبدرکوهی است. گون گیاهی است بوته ای، کوتاه و بالشتکی به ارتفاع ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر که در ارتفاعات و کوه های خان کندی به وفور یافت می شود و تراوه های این گیاه کتیرا نام دارد. گون های روستای خان کندی از نوع خاردار با خارهای بلند و پراکنده و گونه دیگر از نوع گَوَن سبز با خارهای کوتاه بهم فشرده است که اهالی این نوع گَوَن را اصطلاحا کیرپی گَوَنی یا گَوَن جوجه تیغی می نامند و هرکدام در منطقه خاص خود می روید و دارای ریشه بلند وطویلی بوده که در دل خاک فرو می رود بطوریکه کندن گَوَن کاری سخت و طاقت فرساست.
ازآنجائی که گَوَن قابلیت اشتعال خوبی دارد اهالی در زمستانها و هوای سرد با آتش زدن گَوَنها خود را گرم می نمایند و در قدیم الایام برخی از اهالی منطقه با کندن گَوَن و فروش آن امرار معاش نموده روزگار می گذرانیده اند.


عسل خانکندی

به علت وجود مراتع سرسبز پوشیده از انواع گلهای رنگارنگ، از اواسط بهار خان کندی پذیرای زنبورداران بوده و محل مناسبی جهت پرورش زنبور و تولید عسل می باشد و بهمین جهت بهترین و مرغوب ترین نوع عسل درمنطقه و شهرستان گرمی مغان در روستای خان کندی تولید و در بازارهای شهر گرمی و سایرنقاط به فروش می رسد که از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار است.رودخانه ها

کوه های اطراف روستای خان کندی(قبله داشی و قلی تاش) سرچشمه رودخانه تولون(تولون چایی) یکی از مهم ترین رود خانه های فصلی شهرستان گرمی می باشد که با شیبی تند پس از طی مسیر میان روستاهای لسگه درق، عزیزلو، تولون، سلیمانلو، مشهدلو، قشلاق و روستای تنگ سرانجام به شهر گرمی می رسد و در آنجا برخی آن را گرمی چایی می نامند.


رودخانه تولون یا به زبان محلی تولون چایی با گذر از شهر گرمی شیب آن ملایم تر شده و در شمال شهرستان گرمی با رودخانه محلی دیگری تلفیق شده و در مرز جمهوری آذربایجان به رودخانه بالهارود پیوسته و در شهر بیله سوار وارد خاک جمهوری آذربایجان می شود.

ادرس روستای خان کندی

جهت مشاهده آدرس روستای خان کندی ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه روستای خان کندی

نظرات شما در مورد روستای خان کندی


روستا های ایران روستا های شهر گرمی روستا های استان اردبیل