من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۹

بازدید :
2472

آبشار قره ‌سو
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

آبشار قره ‌سو در جنوب غربی شهرستان کلات نادری و در فاصله پنج کیلومتری آن و در یک کیلومتری جاده لاین از سمت کلات واقع شده ‌است . طبیعت زیبا و آب و هوای ییلاقی ، وجود آبشار های بلند با دره ‌های تنگ ، موقعیت قره سو را ممتاز می‌ کند . وجود هشت آبشار و چشمه‌ های خنک و نردبان ‌های فلزی تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار ، از عواملی هستند که مسافران را به طرف خود جلب می‌ کند . ارتفاع متوسط این منطقه از سطح دریا حدود ۱۱۹۰ متر می ‌باشد . آبشار های مذکور پس از نمایش رقص زیبایی خود در آبشار های هشتگانه ، به مصرف باغات و آب شرب اهالی در پایین دست می ‌رسد .
قره سو دهی است که تمام المان های زیبای روستایی را در خود دارد . تا چشم کار می کند درختان خزان زده پاییزی را در دل خود جا داده است که بر فرشی سبز و زرد ایستاده اند . مرغ و خروس های محلی از دل هر حیاط بیرون می زنند و لابلای کله های گاو و گوسفند ها مخفی می شوند . درون حیاط هر خانه ای تنوری وجود دارد که زنان روستایی در آن نان هایی شیرین و گرد می پزند که مزه ای فراموش نشدنی دارند . می گویند در زمان نادر زنانی در اینجا نان می پختند و به صورت زنجیره انسانی دست به دست نان های داغ را تا عمارت خورشید حمل می کردند تا به دست شاهنشاه برسانند .
نامطلوب بودن آب داخل کلات ، نادر شاه افشار را بر آن داشت تا با استفاده از توان مهندسان خود ، آب شیرین و گوارای قره سو را که حدود ۵ کیلومتر با عمارت خورشید فاصله داشت را به آنجا هدایت نماید .

قره سو واژه ای است ترکی و به معنی آب سیاه است و چون بستر و کف رودخانه را سنگ های سیاه پوشانده ، وقتی آب روی آنها حرکت می کند ، مسیر رودخانه سیاه دیده می شود .

این منطقه کوهستانی پر آب و مصفا مکانی جذاب برای گردشگران بوجود آورده است و آبشار های دیدنی و زیبایی را در دل خویش جای داده است .
در طول مسیر بر دیواره های سنگی آبشار ها نردبان های فلزی نصب گردیده تا مسیر رفت و آمد به آبشار ها برای گردشگران آسان و سهل گردد .
آنچه به زیبایی این آبشارها افزده بود و این مکان را زیباتر نموده بود ، دره های تنگ و پیچ در پیچ با دیواره هایی 90 درجه که سر به فلک کشیده بود ، بودند .
پس از اینکه از طریق نردبان ها از چند آبشار گذر کرد به آبشاری رسید که بسیار هیجان انگیز بود ، چرا که بایستی تقریبا از میان آب رد شد و آب آبشار را مثل قطرات تند باران بر روی سر می ریخت .

محل خروج آب شیرین قره سو از سردابه عمارت خورشید در کلات
به خاطر آب شیرین و گوارای قره سو ، نادر شاه با استفاده از توان مهندسین خود ، آب این روستا را از طریق لوله کشی به مسافت 5 کیلومتر جهت مصرف مردم کلات تا عمارت خورشید هدایت کرده بود .

آبشار قره ‌سو

آبشار قره ‌سو

ادرس آبشار قره ‌سو

جهت مشاهده آدرس آبشار قره ‌سو ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر آبشار قره ‌سو

نقشه آبشار قره ‌سو

نظرات شما در مورد آبشار قره ‌سو


آبشار های ایران آبشار های شهر مشهد آبشار های استان خراسان رضوی