من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱

بازدید :
5008

پیست دیزین
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

دیزین مهم‌ترین پیست اسکی ایران و منطقه خاورمیانه است که در استان البرز واقع شده‌است.

پیست اسکی دیزین اولین پیست اسکی در ایران می‌باشد که از طرف فدراسیون جهانی اسکی مورد تائید برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شد و عنوان بین‌المللی به خود گرفت .


این پیست وابسته به امکانات ویژه و خاص که شامل نکات فنی مانند، شیب مسیر، طول مسیر، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی می‌باشد است . دیزین در کوه‌های البرز و از تهران به فاصله ۱۲۳ کیلومتر از مسیر جاده چالوس و ۷۱ کیلومتر از مسیر شمشک که امکانات ورزشی قابل توجهی دارد، واقع شده‌است.

تاریخ نصب اولین دستگاه‌های بالابر در دیزین به سال ۱۳۴۸ می‌باشد. دیزین 23 پیست اسكی دارد كه شامل ۴ تله کابین شاله، قله، دره، چمن ، ۲ تله سیژقله و چمن، ۷ تله اسکی بشقابی شامل دوبل ماير، سي چال، گوزني، پشت ويل، مبتدي، چمن و ۱ تله اسکی چکشی است. برخی از پیستهای آن عبارتند از: پيست اسنو پارك، پيست يو، پيست مبتدي و پيست چمن . پائین‌ترین نقطه از سطح دریا ۲۶۵۰ متر و بلندترین نقطه آن ۳۶۰۰ متر و مسیر اسکی ٧.٥ کیلومتر می‌باشد .

مدت زمان فصل اسکی در دیزین که بیشترین زمان را برای اسکی بازان درایران فراهم آورده از اوایل آذرماه تا اواخر اردیبهشت ماه می‌باشد.

امکانات رفاهی این پیست بنا به توسعه وسعت منطقه شامل ۲ هتل ،۱۹ کلبه (شاله) و ۵ رستوران است. آب و هواي بسيار مناسب زمستاني (20- سانتيگراد) با تعداد روزهای آفتابی زیاد و آب و هوای دلپذیر تابستانی حداکثر (20+ سانتی گراد) و امکانات فراوان و دسترسی مناسب، دیزین را به یک دهکده توریستی کم نظير زمستانی و تابستانی در خاورمیانه تبدیل کرده است.

نیروهای ویژه پلیس نیز برای امر و نهی در مورد پوشاک اسکی‌بازان و مداخله در روابط معاشرتی میان ورزشکاران در پیست اسکی دیزین مستقر هستند. شمار تیم‌های ویژه پلیس مستقر در این پیست در سال ۱۳۸۶ به ۳۰ تیم رسید.

در طول تابستان، اسکی روی چمن نیز در این پیست امکان پذیر است. پيست اسکي روي چمن ديزين 650 متر طول دارد. همه ساله در این منطقه مسابقات جهانی اسکی روی چمن برگزار می شود. همزمان، در مناطق دیگر دیزین از جمله منطقه پیست چمن، فعالیتهایی از قبیل دوچرخه سواری کوهستانی، تیراندازی با کمان، کایت سواری و غیره موجود است و گردشگران از باغ گل و گونه های نادر گیاهان کوهستانی بازدید می نمایند
علاوه بر وجود پیستهای متنوع، پیستهای نامبرده در زیر، واقع درایستگاه رستوران چمن به ورزشکاران حق انتخاب میدهد پیست مبتدی: کارکنان صبور در پیست مبتدی، مکانی امن را برای فراگیران این ورزش مفرح در هر سنی ایجاد کرده اند پیست وپیست: محیطی دلچسب را برای ورزشکاران حرفه ایی اسنو برد فراهم آورده است تا نهایت لذت را از فعالیت خود ببرند

پیست دیزین

پیست دیزین

ادرس پیست دیزین

جهت مشاهده آدرس پیست دیزین ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر پیست دیزین

نقشه پیست دیزین

نظرات شما در مورد پیست دیزین