این غار در 56 كيلومتري جنوب غربي شهركرد ( "> غار سراب شهرکرد Mirage Cave of Shahrekord
من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

بازدید :
1474

غار سراب
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

" غار سراب " یکی دیگر از جاذبه های طبیعی و شاهکارهای خلقت در استان زیبای چهارمحال و بختیاری است.

این غار در 56 كيلومتري جنوب غربي شهركرد ( مرکز استان ) و ۲۱ کیلومتری شمال غربی شهر فارسان و 7 کیلومتری شهر باباحیدر در مسير دره اي زيبا و معتدل و در مجاورت روستای امیدآباد قرار دارد.

از جاده آسفالته تا خود غار حدود ۱۵ دقیقه راه است که در حال حاضر جز پیاده روی امکان رفتن با هیچ وسیله دیگری وجود ندارد.

اين غار شگفت انگيز دو دهانه دارد. برای وارد شدن به غار باید از باریکراهی به موازات دره‌ای که آبی در بستر آن جاری است به طرف سرچشمه بالا آمد. سرچشمه‌ای که از آن این آب سرد خارج می‌‌شود در حقیقت دهانه دیگر غار سراب است. ( نام غار بر گرفته از همین سرچشمه است. سراب به معنی واژه سراب معمول نیست، بلکه به معنی سرآب یا بالای آب است که در گویش محلی این منطقه بسیار متداول است)

پس از رسیدن به سرچشمه، باریکه راهی در طرف چپ چشمه دیده می‌‌شود که ما را به دهانه دیگر غار هدایت می‌‌کند. دهانه غار در میان صخره‌های زمخت و بوته‌های گون وحشی قرار دارد. برای ورود به غار حد اقل چیزی که لازم است روشنایی است. بدون چراغ رفتن به درون غار اصلاً ممکن و عاقلانه نیست. ورودی این غار زیبا و شگفت انگیز نسبتاً کوچک است، پس از یکی دو قدم که خمیده می‌‌رویم، غار به یک دالان تالارمانندی منتهی می‌‌شود در اینجا ارتفاع کف غار تا سقف گاه تا ۱۵ متر می‌‌رسد. کف غار به دلیل کنده کاری و حفاری‌های متعدد حالت طبیعی خود را از دست داده است، این دالان سویل زیباترین قسمت غار است که به قندیلهای آهکی زیبایی که به وفور هم وجود دارد آراسته شده است. ( فرآيند تشكيل اين قنديلها ادامه دارد. ) پس از دالان، غار به دو راهرو اصلی تقسیم می‌‌گردد که هر کدام از این راهروها خود به شاخه‌ها و حفره‌های دیگری منتهی می‌‌گردند. فعلاً به دليل وجود موانع طبيعي ، بیش از ۶۰۰ متر از این دو دهانه قابل دسترسی نیست. از یکی ازدهانه‌های غار، آبي خروشان و خنك بیرون می‌‌آید که در بستر غار به صورت چشمه آب سردی جاری است. این آب وارد همان دره‌ای می‌‌شود که قبلاً از آن یاد کردیم".

غار سراب در آهکهای کرتاسه توسعه پیدا کرده که عمدتا رخساره آهکی و دولومیتی ژوراسیک و در بالای آن مارنهای زرد و قهوه ای رخنمود دارد.دهانه اصلی غار (طبقه دوم) حدود 50 متر بالا تر از چشمه سراب سمت چپ و در ارتفاع حدودا2450 متری قرار دارد و طول شناخته شده غار 650 متر می باشد که در قسمت اعظم طول دالان غار آب جریان دارد و در بعضی از نقاط با تجمعی از آب مواجه هستیم. غار دارای دو طبقه می باشد که بین 15 تا 25 متر اختلاف ارتفاع دارند.طبقه پایین قسمت اصلی غار را شامل می شود که ممکن است طول آن به کیلومترها برسد.جهت اصلی دالان غار شمال غرب تا غرب است .
فاصله تا مرکز استان : 56 کیلومتر

جاده ارتباطی : آسفالته

امکانات و تسهيلات تفريحی، گردشگری، حمل و نقل، اسکان و ...:

آب آشاميدني، دسترسي به واحدهاي پذيرايي فارسان، دسترسي به پمپ بنزين فارسان، جاده آسفالته

ادرس غار سراب

استان چهارمحال و بختیاری ـ شهرستان فارسان ـ شهر باباحیدر ـ روستاي اميدآباد

نقشه غار سراب

نظرات شما در مورد غار سراب


غار های ایران غار های شهر شهرکرد غار های استان چهارمحال و بختیاری