من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

بازدید :
1611

درياچه سياه ‌گاو
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

اگر به ایلام سفر می کنید، برنامه هایتان را طوری پس و پیش کنید که لااقل یک روز را به دیدن دوقلوهای این استان بروید! دریاچه‌های دوقلوی آبدانان که به نام «دوگانه سیاه گاو» معروف هستند، در فاصله 8 کیلومتری سراب باغ آبدانان قرار دارند. جایی میان دشت ها و کوه های مرتفعی که با گلزارهای حاشیه دریاچه و پرندگان وحشی آب، منظره ای رویایی را شکل داده اند. شاید به همین دلیل است که بیشتری کسانی که حداقل یک بار پایشان به دوگانه سیاه گاو رسیده، این دو دریاچه را از نادرترین پدیده‌های طبیعی ایران می دانند.


این دو دریاچه طوری کنار هم قرار گرفته اند که با كانالی طبیعی به عرض 8 متر، عمق 4 متر و طول 70 متر با هم ارتباط دارند. زلالی آب دوقلوهای ایلام به حدی است که اگر کنار این دریاچه ها بایستید می توانید تا عمق 30 متری شان را هم به چشم ببینید! طوری که انگار بالای آكواریوم غول پیکری ایستاده اید که هیچ کدام پر از ماهی های رنگارنگ آن نمی توانند از چشم شما پنهان بمانند!

کمی آن طرف تر از آکواریوم طبیعی ایلام، غار «مژاره» جا خوش کرده است. یعنی درست پای كوه كهنسال كبیر كوه. غار مژاره محل زندگی برخی پرنده‌های مهاجر و بومی است و بهانه ای است تا توریست هایی که در بهار و زمستان سری به ایلام می زنند، جاذبه های بیشتری از این استان را به چشم ببینند.

اگر گذارتان به دوگانه سیاه گاو افتاد، سعی کنید تا ساعات ظهر و زمانی که آفتاب روی این دریاچه می افتد، در کنار آن بمانید. آن وقت خواهید دید این دریاچه زلال چطور رنگارنگ و پر زرق و برق می شود. دلیل این اتفاق هم گوگرد و املاح مختلفی است که در آب این دریاچه وجود دارد. جالب تر از همه این که این دریاچه های دوقلو چشمه‌های جوشان و شیرینی هم در عمقشان دارند که زلالی و زیبایی آنها را چند برابر می کنند.

درياچه سياه ‌گاو

درياچه سياه ‌گاو

ادرس درياچه سياه ‌گاو

دریاچه سیاه گاو در موقعیت جغرافیایی N325142 E474203 در استان ایلم واقع است. درياچه دوگانه سياه‌گاو در فاصلهٔ ۸ کيلومترى سراب باغ آبدانان واقع شده است.


نصاویر درياچه سياه ‌گاو

نقشه درياچه سياه ‌گاو

نظرات شما در مورد درياچه سياه ‌گاو