من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
5042

دشت برم
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

دشت برم در غرب شهرستان کازرون دربخش کوهمر در دهستان دشت برم و در کنار روستایی به نام برم قرار گرفته است. کاروانسرای میان کتل، تنها کاروانسرای سنگی ایران در دشت برم قرار دارد. این منطقه جنگلی با ارتفاع متوسط از یک هزار و 500 متر تا دو هزار و 400 متر قسمتی از رشته کوه های زاگرس جنوب غربی بوده و یکی از بخشهای متراکم جنگلهای بلوط زاگرس را در خود جای داده است. دشت برم دارای پوشش گیاهی و جانوری قابل ملاحظه ای است و علاوه بر بلوط، گونه های جنگلی دیگری همچون بادام کوهی، کیالک و ارژن را شامل می شود و نقش مهمی در تلطیف و اعتدال هوای مناطق جنوبی کشور داشته و به عنوان یک منطقه حفاظت شده و منطقه زیست کره به شمار می رود.

از نکاتی که این منطقه جنگلی را بسیار حائز اهمیت کرده قرارگیری بخشی از آن در منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان که به عنوان ذخیرگاه زیست کره محسوب می شود و همچنین قرارگیری منطقه حفاظت شده گوزن زرد در این جنگل است. همچنین این جنگل از جمله آخرین جنگلهای جنوبی زاگرس محسوب می شود.

جمعیتی بین هفت تا شش هزار نفر در قالب 14 روستا در این منطقه زندگی می کنند که از زمانهای گذشته دولت به آنها اجازه داده بوده تا بر روی کمتر از 500 هکتار از زمینهای جنگلی با رعایت الگوی کشت خاص عدس که محصولی دیم بوده و نیاز به مصرف آب کمی دارند کشاورزی کنند.

عدم نظارت کافی در سالهای اخیر موجب تعرض بیش از پیش به حریم جنگلها شده و هم اکنون بر اساس آمار موجود بیش از سه هزار هکتار از زمینهای جنگلی به زیر کشت می روند و متاسفانه الگوی کشت نیز از عدس به گندم و جو که به مراتب نیاز به مصرف آب بیشتری دارد، تغییر یافته است.

عبور محور جدید کازرون به شیراز از میان این منطقه زمینه را برای آسیبهای بیشتر به این جنگلها مهیا کرده و جنگلها به خصوص در ایام تعطیل بیش از گذشته آسیب دیده و آلوده می شوند. قطع درختان جنگلی با شیوه های مختلف از جمله ریختن مواد شیمیایی در پای آنها به منظور خشکاندن درختان و تسطیح زمینهای جنگلی به زمین کشاورزی از دیگر موارد تهدید دشت برم است.

دشت برم

دشت برم

ادرس دشت برم

دشت برم در غرب شهرستان کازرون و در بخش کوهمره در دهستان دشت برم و در کنار روستایی به نام برم قرار گرفته است.کاروانسرای میان کتل، تنها کاروانسرای سنگی ایران در دشت برم قرار دارد.


نصاویر دشت برم

نقشه دشت برم

نظرات شما در مورد دشت برم


دشت های ایران دشت های شهر کازرون دشت های استان فارس