من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1491

پیست اسکی
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

کرمان سرزمین تضادهای طبیعی و عجایب گردشگریست مصداق این ادعا وجود بزرگترین پیست اسکی جنوب شرق در ارتفاعات سیرچ است که به عنوان یکی از سردترین مناطق استان با دشت گندم بریان که با ثبت دمای 70 درجه ای به گرمترین نقطه زمین شهرت یافته تنها یک ساعت فاصله دارد.

اینانلو گردشگر شهیر معاصر ایران از کرمان به عنوان سرزمین عجایب طبیعت یاد می کند و آن را یکی از شگفت انگیزترین اقلیمهای گردشگری ایران و جهان می شناسد این گفته شاید از دیدگاه مخاطب کمی اغراق آمیز باشد اما مصداق این مدعا نشان می دهد که این سخن واقعیتی انکار ناپذیر در بزرگترین استان کشور است که 11 درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده است.

سیرچ یکی از بخشهای شهرستان کرمان است که تنها چند کیلومتر با شهر کرمان فاصله دارد نام این روستا کرمانیها را به یاد هوشنگ مرادی کرمانی می اندازد زیرا این نویسنده کشور نیز متولد این روستای زیبای استان کرمان است و شاید زیبایی های همین مکان باشد که این نویسنده را به سر شور و شوق آورده است.
آنچه که این مکان را برای مردم شهر کرمان جذاب کرده است طبیعت متفاوت منطقه است به گونه ای که از ابتدای جاده اصلی تا تونل سیرچ که با دو کیلومتر طول یکی از قدیمی ترین و بلند ترین تونل های کشور محسوب می شود ارتفاع به شدت زیاد می شود بطوریکه ارتفاع مسیر در بالاترین نقطه به 2 هزار و 700 متر از سطح دریا می رسد.
شیب این جاده به گونه ای است که در برخی نقاط به 20 درجه می رسد و به این معنی است که در هر صد متر ارتفاع از سطح زمین 20 متر افزوده می شود.

کوههای سیرچ از بلندترین کوههای استان کرمان محسوب می شوند و هدف بسیاری از کوهنوردان قرار دارد و درست بعد از تونل بلند سیرچ که خود از جذابیتهای کرمان است و در دامنه سمت راست تونل به سمت سیرچ پیستی طبیعی از برف و یخ وجود دارد که محل تفریح زمستانی مردم کرمان است.

عدم ساماندهی پیست برفی سیرچ

اولین برف زمستانی استان کرمان به صورت معمول در دامنه کوههای سیرچ می بارد و خود به خود پیست زمستانی مردم کرمان را ایجاد می کند و به دلیل سرمای زیاد هوا و سایه کوه های مقابل بر دامنه برفگیر نیمی از سال کرمان شاهد سفید پوش بودن این پیست اسکی طبیعی است و حضور پر شور مردم کرمان موجب رونق ورزشهای زمستانی در ارتفاعات می شود.

اما متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی در خصوص بهسازی این پست انجام نشده است و هر آن چیز که در این منطقه روی می دهد مردم محور است.

عدم ساماندهی این پیست زیبا و منحصر به فرد که از آن به عنوان بزرگترین پیست برفی جنوب شرق کشور یاد می شود موجب شده است مشکلاتی برای مردم و علاقمندان به ورزشهای زمستانی ایجاد شود همچنین نبود پارکینگ و خدمات رفاهی نیز از دیگر مشکلات این پیست است بطوریکه با بارش برف در این منطقه ترافیک خودروها برای رسیدن به این پیست برفی به حدی زیاد می شود که موجب بسته شدن جاده می شود و این مسئله طی سالهای اخیر چندین بار تکرار شده و مسئولان هر بار قول تعریض و یا دو بانده کردن جاده را داده اند با این وجود مشکلات همچنان پا برجاست و هیچ اقدام عملی برای ساماندهی پیست برفی کرمان صورت نگرفته است.

پیست اسکی

پیست اسکی

ادرس پیست اسکی

جهت مشاهده آدرس پیست اسکی ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر پیست اسکی

نقشه پیست اسکی

نظرات شما در مورد پیست اسکی


پیست اسکی های ایران پیست اسکی های شهر کرمان پیست اسکی های استان کرمان