من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
5030

پردیسان قائم
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

وجود بزرگترین جنگل دست کاشت ایران بر فراز شهر تاریخی کرمان علاوه بر ایجاد مناظر بدیع طبیعی کوهستان صاحب الزمان این شهر را به مهمترین مکان تفریحی کرمان تبدیل کرده است.

در کرمان، در دل شهر کویری کرمان بزرگترین جنگل دست کاشت ایران قرار دارد که واقع شدن آن در نزدیکی چند اثر تاریخی، توریستی و کوه های صاحب الزمان موقعیت بسیار مهم و مناسبی را برای این جنگل رقم زده است.

جنگل قائم که با وسعت نزدیک به ‪ ۳۰۰‬ هکتار در سال ۱۳۴۳‬با همکاری افراد خیر و خیراندیش ایجاد شده است، تا بحال نقش مهمی در تلطیف هوای شهر کرمان ایفا نموده است این جنگل بیش از ۵۰۰‬ هزار اصله درخت از نوع کاج، سرو، نارون و غیره در خود جای داده است.

مجموعه در کنار هم و انبوه درختان قد برافراشته و سرسبز در فاصله‌های کم با یکدیگر در تمام فصول سال فضای مطبوع و پاک را ایجاد و گذراندن لحظه ها در این مکان را دلنشین و لذت بخش کرده است.

جنگلی انبوه بر فراز شهر کرمان

در کنار جنگل قائم، آثار تاریخی زیادی نیز به چشم می خورد "گنبد جلیه" و "تخت دریا قلی بیگ" از مهمترین آثار تاریخی کرمان هستند که در زوایای جنگل قائم قرار گرفته و علاوه بر فضای طبیعی بسیار مطبوع، تنوع تاریخی و قدمت بالای کرمان را نیز به تماشا می گذارد.

کوهستان صاحب الزمان بر فراز کرمان

علاوه بر این آثار تاریخی، جنگل قائم در مجاورت کوه های صاحب الزمان(عج) که از کوههای بسیار مساعد کشور برای ورزش کوه نوردی به شمار می روند، واقع شده است.

قرار گرفتن کوههای صاحب الزمان(عج) در حاشیه این جنگل کامل کننده مناظر طبیعی در مجموعه پردیسان قائم است این کوه در تمامی روزهای هفته و به خصوص جمعه ها، میزبان تعداد زیادی از اهالی ورزش است و در این راستا شهرداری کرمان طی سال گذشته با بهبود وضعیت و آماده سازی شرایط کوه نوردی، صعود از نقاط مختلف به ارتفاعات این کوه را بسیار مناسب کرده است.

آبشارهای متعدد محل تفریح مردم کرمان

مردم و به ویژه جوانان پس از رفتن به کوه و ورزش، لحظاتی را در جنگل قائم که در پایه ای کوه قرار دارد، گذرانده و از تلفیق بسیار مناسب کوه و جنگل نهایت بهره را می برند.

همچنین وجود چندین آبشار مصنوعی در غارهای کوه صاحب الزمان(عج) باعث ایجاد محیطی بسیار زیبا و دل انگیز برای گذران اوقات فراغت در حاشیه کوه و جنگل شده است.

جنگل قائم سرمایه سبز کرمان

کرمانی‌ها همواره از این مجموعه زیبا و بی‌نظیر به عنوان ثروت ملی و سرمایه سبز این دیار نام می‌برند، جنگلی که در سالهای اخیر مورد توجه ویژه مسوولان شهر قرار گرفته و طرحهای عمرانی زیادی در آن به اجرا درآمده است.

احداث چندین جایگاه استراحت بین درختان، نوسازی مکانهای عمومی و نیز احداث فضاهای ورزشی در جنگل قائم را می توان از این اقدامات نام برد که در یکی دو سال گذشته چهره این مکان را تغییر داده است اما از برنامه های در دست اجرای این منطقه می توان به احداث تله کابین بین ارتفاعات صاحب الزمان(عج) و کوههای اطراف اشاره کرد که با توجه به پتانسیل بالای منطقه و حضور گردشگر زیاد در مجموعه پردیسان قائم، بسیار اقتصادی و با اهمیت است.

پوشش جنگلی کوهستان قائم

احمدی اضافه می کند: مجموعه گردشگری جنگل قائم به لحاظ تنوع و واقع شدن چندین نقطه گردشگری مهم در کنار هم، در کشور بی نظیر بوده و این مهم سرمایه گذاری زیادی را در این بخش می طلبد.

از دیگر اقداماتی که شهرداری کرمان در زمینه به سازی مجموعه جنگل قائم انجام داده است، احداث یک پیست طولانی دوچرخه سواری در بین درختان جنگل بوده که به زعم برخی باعث تخریب اکوسیستم جنگل قائم خواهد شد.

همچنین این مجموعه شامل پیست موتور سواری و زمینهای مختلف بازی و مسیرهای ویژه کوهنوردی است که در اختیار علاقمندان قرار دارد.

پردیسان قائم

پردیسان قائم

ادرس پردیسان قائم

جهت مشاهده آدرس پردیسان قائم ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر پردیسان قائم

نقشه پردیسان قائم

نظرات شما در مورد پردیسان قائم


پارک های ایران پارک های شهر کرمان پارک های استان کرمان