من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
5033

تونل برفی
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

تونل برفی ازنا، شاید یکی از شگفت‌انگیزترین مناظر دیدنی لرستان و شهرستان ازنا یا حتی ایران محسوب شود که هر سال مورد بازدید هزاران گردشگر، کوهنورد قرار گیرد.

اشترانکوه مهد عجایب طبیعی و زاد بوم زبیا‌ترین جانداران و پرندگان در ایران است که خوشبختانه به یمن اقدامات محیط زیست ازنا، اشترانکوه از تمام آلودگی‌ها حفظ مانده و من توریستم امیدوار است همین گونه نیز بماند .
من توریستم می‌خواهد شما را به سفر یک روزه دیدن و شرح تونل برفی ازنا، که آرزوی هر گردشگر و یکی از عجایب طبیعی ایران است ببرد . سفر به تونل برفی نیازی به هزینه زیادی ندارد ، یک جفت کفش محکم و راحت ، توشه‌ای شامل کنسرو، خرما، نان، میوه‌های فصل، کرم ضد آفتاب و یک چوبدستی محکم از لوازمات این سفر است ، البته دوربین عکاسی را فراموش نکنید .

در طول مسیر تنها نیستید و گردشگران زیادی همراه شما در حال رفت و آمد یا استراحتند. به دلیل صخره های بلند که در دو طرف قرار گرفته است به طوری که تا نزدیکی ظهر از تابش آفتاب خبری نیست. وجود مناظر زیبا ، رود خروشان با آب بسیار خنک و وزش نسیم خنکی که در طول مسیر می وزد ، سبب می شود در طول مسیر هیچ گاه احساس خستگی نکنید .

پس از 2 ساعت راهپیمایی ، در وسط ارتفاعات اشترانکوه به یکباره به لکه برفی عظیم که در واقع یخچالی چند هزار ساله است می‌رسید و رودخانه خروشانی که در طول مسیر همراه شما بوده است را می بینید که از یخچال مذکور سرچشمه گرفته و از دهانه تونل برفی بیرون می‌آید.

منظره‌ای بسیار زیبا که مانند آنرا در هیچ جای ایران نمی‌توان یافت. آب‌های ناشی از ذوب برف‌های بالا‌تر تونلی به عرض ۱۰ متر و ارتفاع ۳ متر در زیر یخچال‌ها ایجاد کرده است تونل برفی تا بالای سراشیبی دره امتداد یافته و ۸۰۰ متر طول دارد تا به برف‌های بالا‌تر از خود متصل شود.

داخل تونل می‌شود رفت ولی بر اثر حرکت رود و وزش باد بسیار سرد و نیز احتمال ریزش برف وجود دارد. سفر در اینجا تمام نمی‌شود زیرا به بالای تونل می‌رویم که اغلب گردشگران درحال سرسره، عکس برداری و یا برف بازی هستند.

برای رفتن به تونل برفی تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری شهرستان ازنا می‌توان یک روزه رفت و برگشت سفر کرد . باید گفت شکار در این منطقه مطلقاً ممنوع بوده و فراموش نشود برای حفاظت از محیط زیست زباله‌های ایجاد شده را در محیط‌‌ رها نکنیم تا دیگران نیز از طبیعت زیبای اشترانکوه استفاده کنند.

اگر قصد سفر به تونل برفی را دارید ، من توریستم به شما پیشنهاد می کند که در فصل بهار یا اوایل تابستان از تونل برفی دیدن کنید .

تونل برفی

تونل برفی

ادرس تونل برفی

به میدان راه آهن بروید و تابلوی راهنما شما را به سمت دهکده گردشگری دره تخت در جنوب ازنا راهنمایی می‌کند. بعد از ۵کیلومتر به روستای دره تخت و دامنه‌های اشترانکوه می‌رسید و سپس به سمت شرق حرکت کرده تا بعد از گذشتن از روستاهای مختلف به روستای سرسبز کمندان می رسید.
سپس باید به سمت دره «ازنادره» حرکت نمایید و تا طول دره را به سمت ارتفاعات جایی که برف و تونل برفی در آنجاست بپیمایید.


نصاویر تونل برفی

نقشه تونل برفی

نظرات شما در مورد تونل برفی