من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
5039

باداب سورت
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

باداب سورت که قطعا شما نیز اسم آن را شندیده اید ، به چشمه‌های رنگی نیز معروف هستند، گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشند و از آن‌ها تصاویر زیادی را مشاهده می‌کنیم .

چشمه‌های باداب سورت اروست شامل دوازده چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ بو مزه می باشند. یکی از این چشمه‌ها که چشمه اصلی است دارای آبی بسیار شور می باشد به طوریکه در فصل زمستان یخ نمی زند و هیچ جانوری نیز در آن زندگی نمی‌کند.و دارای حوضچه‌ای کوچک است که عمدتاً در تابستان برای آب درمانی استفاده می‌شود. در قسمتی از کف این حوضچه حفره‌ای عمیق به نام برمودای اروست وجود دارد.

یازده چشمه دیگر که در مجاورت این چشمه قرار دارند، بسیار کوچک‎تر هستند و به اکسیر حیات معروف‌اند. همچنین دارای آب‌هایی به رنگ نارنجی و کمی ترش مزه‌اند که به صورت دائمی و نشتی همانند نوشابه‌ای گاز‌دار از دل زمین می‌جوشند. همچنین در اطراف دهانه چشمه‌ها کمی رسوب اکسید آهن نشسته است. آب‌های رسوبی چشمه‌های باداب‌سورت در مسیر جریان خود از بالای کوه به پائین طی هزاران سال مانند آبشاری پلکانی با هنرنمایی خود دهها حوضچه کوچک بسیار زیبا در رنگ‌های نارنجی، زرد، قرمز و طلایی در اندازه‌های مختلف ایجاد کرده است که اسراری از دنیای مستور و پوشیده طبیعت بکر و دل انگیز را به نمایش گذاشته است.

البته حوضچه‌های پائین‌دست باداب سورت به خاطر ته‌نشین شدن املاح در حوض‌چه‌های بالایی، آب شفاف‌تری دارند. چشمه‌های باداب سورت ساری از نوع ژئوپارک محسوب شده و همزمان با آخرین چین خوردگی البرز در پلیوستوسن و پلیوسن که دوران چهارم زمین‌شناسی می‌باشد، شکل گرفته است.

در کشور ترکیه مشابه این چشمه‌ها با نام پاموکاله به صورت رسوبات سفید رنگ آهکی وجود دارد که نسبت به چشمه‌های اروست خواص درمانی و وسعت کمتری دارد و در زبان محلی به آن قلعه سفید یا قصر سفید می گویند که البته به علت اینکه منطقه آزاد گردشگری است و حمایت‌های زیادی از آن شده است، گردشگران زیادی را جذب خود می کند.

از نظر کاربران من توریستم بهترین فصل بازدید از باداب سورت در اردیبهشت ماه است که زیبایی این منطقه چندین برابر از فصول دیگر است. خیال انگیزترین صحنه‌های منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشید است که تلالو نور خورشید در حوضچه‌ها و انعکاس نور آنها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف، جلوه‌های تحسین برانگیزی را پدید می اورد که هیچگاه از روح و ذهن شما پاک نخواهد شد و بارها و بارها طبیعت دوستان را به تماشای خود فرامی‌خواند.

باداب سورت

باداب سورت

ادرس باداب سورت

از شهرهای سمنان و ساری تا روستای اروست جاده آسفالت می‌باشد و از این روستا تا چشمه باداب سورت جاده حدودا 3 کیلومتر خاکی می‌باشد و بعد از آن ماشین ها را پارک نموده و حدودا 15 دقیقه پیاده روی در پیش دارید.


نصاویر باداب سورت

نقشه باداب سورت

نظرات شما در مورد باداب سورت