من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1573

چشمه آب معدني گراو
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

تفرش با حدود 1800 متر ارتفاع از سطح دريا منطقه اي است كوهستاني و ييلاقي كه بارندگي در اين منطقه نسبتا زياد مي باشد،چشمه آب معدني گراو از جاذبه هاي طبيعي و بسيار زيبا است كه در فاصله پنج كيلومتري غرب شهر تفرش بين دو دهكده 'طراران و كبوران' واقع شده و دسترسي به آن آسان است.

چشمه گراو شامل چندين قسمت است كه آب آن با جوشش از سطح زمين خارج مي شود. آب يكي از اين قسمتها همراه گازكربنيك زياد فوران كرده و صحنه اي ديدني را خلق مي كند.

آب اين چشمه از نوع 'آب معدني بي‌كربناته مخلوط' است و داراي نسبت تقريبا مساوي يونهاي سديم و كلسيم مي باشد و خصوصياتي مشابه يكي از چشمه هاي معروف آب معدني فرانسه را دارد.

اين چشمه علاوه بر زيباييهاي طبيعي داراي خواص درماني متعددي است كه مي تواند گردشگران زيادي را به سوي خود جذب كند. آشاميدن مقدار كمي از اين آب قبل از غذا به هضم آن كمك كرده و ترشحات گوارشي را افزايش مي دهد اما در صورت نوشيدن مقدار بيشتري از آن 'خاصيت تسكيني' دارد هرچند اين آب داراي آلودگي ميكروبي است و قبل از مصرف بايد تصفيه شود.

از خواص ديگر آن استحمام در آب چشمه است كه خاصيت تسكيني دارد و باعث باز و بسته شدن عروق مي شود. استفاده از آب چشمه گراو تنها پس از خروج آب از زمين بايد صورت گيرد چون با گذر زمان ميزان گاز كربنيك در سطح آب كم مي شود و خواص خود را از دست مي دهد.

از جمله آثار آب چشمه گراو تفرش بر بدن افراد افزايش جريان خون پوستي و قرمز شدن پوست، كاهش موقتي فشار خون، آهسته شدن نبض و ايجاد حالت تسكين عمومي در بدن است.

در اطراف چشمه آب معدني گراو يك چهار ديواري كه احتمالا از آن به عنوان حمام زنانه استفاده مي‌شده باقيمانده كه از آب آن براي درمان برخي از بيماريها استفاده مي كرده اند.

هم اينك امكانات اقامتي براي گردشگران در جوار اين چشمه وجود ندارد لذا به نظر مي رسد بايد علاوه بر توجه به اين جاذبه و ايجاد امكانات گردشگري بري آن، خواص پزشكي آب چشمه گراو نيز تعريف شود.

ادرس چشمه آب معدني گراو

در فاصله پنج كيلومتري غرب شهر تفرش بين دو دهكده 'طراران و كبوران' واقع شده و دسترسي به آن آسان است.

نقشه چشمه آب معدني گراو

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی چشمه آب معدني گراو لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد چشمه آب معدني گراو


چشمه های ایران چشمه های شهر تفرش چشمه های استان مرکزی