من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
5093

غار سفید خانی
امتیاز (8 از 10) از مجموع 1 رای

در جنوب غربی اراک و در رشته کوه سفیدخانی (کوه تخت) از توابع شهر سنجان به فاصله 18 کیلومتر از شهر اراک، غار طبیعی سفیدخانی وجود دارد. این کوه در ارتفاع 3118 متری از سطح دریا واقع شده و تقریباً در تمام ایام فصل زمستان و بهار پوشیده از برف است. در گذشته روستائیان برای مصارف شهری از یخچال‌های طبیعی این کوه، یخ و برف مورد نیاز خود را تامین می‌کردند. با توجه به برفگیر بودن این ارتفاعات، چشمه‌های متعددی از آن سرچشمه می‌گیرد که از مهمترین آنها می‌توان به چشمه چپخلی (چپقلی) اشاره نمود که آب بسیار گوارایی داشته و برای بیماری‌های مجاری ادرار و سنگ مثانه مفید است.
در دامنه این رشته کوه غار سفید خانی قرار دارد که دهانه ورودی آن 70×40 سانتیمتر بوده و عمود بر غار است. در بالای دهانه غار دودکش بزرگی به صورت تنور دهانه باز دیده می‌شود که در اصطلاح علمی ‌به آن دودکش جن می‌گویند. در اصطلاح محلی از آن به ایوان عباس قیلخان یاد می‌شود.
در کف این غار حوضچه پر آب بزرگی به عمق 7 متر، عرض 3 متر و طول 5 متر وجود دارد که از آبهای نفوذی برف و باران تغذیه می‌شود. از سقف غار نیز قندیل‌های زیبایی به شکل ستون، آویزان است که از آنها آب به کف غار جاری می‌شود. این قندیل‌ها بر اثر محلول‌های آهکی پدید آمده و شکل‌های استالاکتیکتی را بوجود آورده است.

غار سفید خانی

غار سفید خانی

ادرس غار سفید خانی

۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر اراک، کوه سفیدخانی


نصاویر غار سفید خانی

نقشه غار سفید خانی

نظرات شما در مورد غار سفید خانی


غار های ایران غار های شهر اراک غار های استان مرکزی