من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

بازدید :
1501

غار سراب
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

غار سراب در ۸۷ کیلومتری شمال شهر همدان و در نزدیکی روستای سراب قرار گرفته.ارتفاع دهانه غار حدود سه متر و عرض آن كمی بیشتر از دو متر است که در ارتفاع آن از سطح دریا 2570 متر است . پایه غار از سنگ آهک و سنگ های دگرگونی تشکیل شده است. بخش بالایی غار آهکی بوده و بر اثر نفوذ و عبور آب اسیددار، تحلیل رفته و پایه شیستی آن باقی مانده است.
حدود 20 متر ابتدایی غار سراب را دالانی منظم تشكیل می دهد. این غار از تعدادی تالار دریاچه ای، دالان و دهلیز تشکیل شده است که به سبب گردش آب فوق اشباع از کلسیم بیکربنات در آن ها و جذب کلسیم کربنات، دارای لبه های قرنیز مانند می باشند.
در انتهای غار دریاچه ای به ابعاد ۱۵×۲۰ متر واقع شده و درون دریاچه تعدادی جزیره دایره مانند وجود دارد که بخشی از آن ها داخل آب بوده و منظره بسیار زیبایی را پدید آورده اند. به این بخش «تالار مرجان ها» گفته می شود.

فراموش نکنید برای سفر و بازدید از این غار علاوه برداشتن تجهیزات کامل غارنوردی و آشنایی با فنون آن ، آشنایی نفرات غارنورد با تكنیك ها ی سنگ نوردی نیز ضروری است.

غار سراب

غار سراب

ادرس غار سراب

برای رفتن به غار سراب از همدان در جاده بیجار وارد شده و در تقاطع گل تپه به سمت مسیر علیصدر حرکت کنید. مسافت همدان تا غار علی صدر 65 کیلومتر است. بعد از گذشتن از سه راهی كبودرآهنگ، وارد جاده غار علی صدر در سمت راست شوید. روستای سراب كمی جلوتر و در فاصله 6 كیلومتری از علی صدر قرار دارد. بلافاصله پس از روستا وارد جاده شنی در سمت را ست شده و پس از طی مسافت حدود یك کیلو متر به دهانه غار سراب در سمت راست جاده خواهید رسید. تپه ای با بخش های صخره ای در این قسمت جلب توجه می كند كه دهانه غار نیز در میان همین صخره ها قرار دارد.


نصاویر غار سراب

نقشه غار سراب

نظرات شما در مورد غار سراب


غار های ایران غار های شهر همدان غار های استان همدان