من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
2096

غار رود افشان
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

غار رودافشان در موقعیت جغرافیایی N353819 E523029 در استان تهران واقع است. در كوهستان البرز مركزی در شهرستان دماوند روستای سرسبزی وجود دارد با باغات وسیع و چشمه سارهای فراوان و رودی پر آب كه چشمان هر بیننده ای را خیره می‌سازد ، این روستا رود افشان نام دارد. در جنوب این روستا غار زیبایی خودنمایی می‌كند به نام غار رودافشان. وقتی از تهران به سمت فیروزكوه خارج می‌شویم در مسیر جاده دماوند در 45 كیلومتری فیروزكوه به یك جاده فرعی می‌رسیم به نام جاده سیدآباد كه در سمت راست جاده قرار دارد.پس از طی نیم ساعت راه آسفالت به یك جاده خاكی می‌رسیم كه پس از نیم ساعت ما را مستقیما به روستای رودافشان می‌رساند.


از آنجا پس از گذشتن از یك رود پر آب و پشت سر گذاشتن شیب نسبتا تندی در مدت یك ربع ساعت به دهانه عظیم غاری بر می‌خوریم كه بزرگی و زیبایی آن هر بیننده‌ای را متحیر می‌كند . درون غار ، تاریكی و سكوت محض حكمفرماست و فقط گاهی قطرات آب برای ثانیه‌ای سكوت را می‌شكند. درون غار پوشیده از مواد آهكی است كه به صورت قندیلهایی از سقف غار آویزان شده است.غار رودافشان در استان تهران و در ۱۱۷ كیلومتری شهر تهران و ۴۵ كیلومتری شهر فیروزكوه و در مجاورت روستایی به همین نام واقع است.غار در دامنه جنوبی دره رودافشان قرار دارد. رودخانه دلیچای در ژرفای دره جریان دارد و آب دریاچه های تار و هویر را كه حاصل ذوب یخچال های قره داغ است ، به رودخانه حبله رود می برد. دهانه غار در ارتفاع ۱۸۰۰متری از سطح دریا و در داخل گودی بزرگی به قطر حدودا ۱۰۰متر قرار گرفته است و تنها از لبه گودی قابل مشاهده است . اختلاف ارتفاع دهانه غار و بستر رود حدود ۲۰۰ متر است.دهانه غار بسیار وسیع و قوسی شكل است و به درازای ۴۰ متر و بلندی ۱۲متر است.


نخستین تالار عظیم غار به قطر ۸۰ در ۱۰۰متر و بلندای ۲۵متر بعد از دهانه قرار دارد . به علت استحكام لایه ها اثری از شكستگی و یا سنگ قابل سقوط در آن دیده نمی شود.این اعتقاد وجود دارد كه هزاران سال قبل رودخانه همسطح دهانه غار بوده و احتمالا قسمتی از آب رودخانه دلیچای وارد دالان های غار شده و باعث گسترش و وسعت غار شده است. وجود تعدادی ایوان ساخته شده با سنگچین و مقادیری خرده سفال، نشانه سكونت انسان ها در غار در روزگار گذشته است.تالار دوم پس از یك دیواره سنگچین قرار دارد و دارای ابعادی حدود ۶۰ در ۵۰ و بلندای ۲۰ متر است و فاقد هر گونه غارسنگ(ساختارهایی كه در اثر انحلال و رسوبگذاری كانی ها در خلال جریان آب در داخل غار ها ایجاد می شود،مانند چكیده و چكنده) است.تالار سوم دارای ابعادی در حدود ۵۰ در ۴۰ و بلندای ۱۵ متر است. سرتاسر این تالار از چكیده ها و چكنده های زیبا و ستون ها و آبشارسنگ های خارق العاده است.


چكنده های نیزه ای و گل كلمی در سرتاسر سقف این تالار دیده می شود.در ادامه مسیر اصلی غار یك پلكان آهنی ما را به دهلیزی می رساند كه دخمه بزرگی به ابعاد 6 در ۴ متر و ارتفاع ۳ متر در انتهای آن واقع است. یك حوض آب و ستونی در وسط آن دخمه دیده می شود. این دخمه را آناهیتا (الهه آبیاری و باروری ) نام نهاده اند.در ادامه مسیر اصلی پرتگاه های فراوانی وجود دارد و مسیر پس از حدود ۱۶۰متر به دالان انتهایی غار می رسد كه طول آن ۱۰ متر است و در ارتفاع ۱۷۵۰متری سطح دریا و ۵۰ متر پایین تر از ارتفاع دهانه غار است. طول غار در مسیر اصلی حدود ۵۵۰ متر است.

غار رود افشان

غار رود افشان

ادرس غار رود افشان

برای رسیدن به این غار مسیر تهران به سمت فیروزکوه را دنبال نمایید پس از طی مسافت 45 کیلومتر ازبومهن و گذر از سربندان به روستای سیدآباد میرسید (این روستا حدود 25 کیلومتر قبل از فیروزکوه قرار داره)در این روستا مسیر آسفالت سمت راست جاده را ادامه دهید.مسیر روستای رود افشان با تابلوی سبز رنگی بعد از پمپ بنزین مشخص شده است.بعد از طی 10 کیلومتر و گذر از روستای کلاک ، به دوراهی روستای مشهد-رودافشان خواهید رسید،راه سمت راست به روستای مشهد و راه سمت چپ پس از 5 کیلومتر به روستای رودافشان میرسد.

برای رسیدن به غار باید روستا را تا انتها طی نمایید.در این محل پارکینگ سمت چپ و مسیر دسترسی غار در سمت راست قرار دارد.برای رسیدن به غار باید مسیر کوتاهی را کوهپیمایی نمایید.مسیر کوهپیمایی شیب تندی دارد و برای بالا رفتن از این کوه بهتر است از مسیر مارپیچ استفاده نمایید.

کوهپیمایی در حدود 30 دقیقه طول خواهد کشید،ابتدای مسیر از باغهای زیبای روستا و پل چوبی کوچکی میگذرد که این پل از روی رودخانه دلیچای میگذرد. اما از این به بعد مسیر شیب زیاد داشته و خشک است.پس از پایان این کوهپیمایی به دهانه زیبای غار میرسید.تصویر زیر مسیر دسترسی به دهانه غار را نمایش میدهد.


نصاویر غار رود افشان

نقشه غار رود افشان

نظرات شما در مورد غار رود افشان


غار های ایران غار های شهر تهران غار های استان تهران