من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

دوشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۹

بازدید :
1887

تالاب قره قشلاق
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

تالاب قره قشلاق بناب به دلیل زیبایی و تنوع گونه های جانوری و گیاهی به عروس تالاب های شمال غرب کشور شهرت یافته است.
جاذبه های طبیعی بکر و دست نخورده و تنوع گونه های گیاهی، جانوری شامل آبزیان، پرندگان مهاجر و گرازهای پا کوتاه از جمله ویژگی های شناسنامه ای تالاب قره قشلاق هستند که جایگاه این زیست بوم را در بین میراث زیستی کشور تحکیم کرده اند.
تالاب و منطقه شکار ممنوع قره قشلاق با ۴۸ هزارهکتار مساحت در بین رودخانه های دایمی صوفی چای و زرینه رود و در حاشیه جنوبی پارک ملی دریاچه ارومیه واقع است.
قرارگرفتن این تالاب دربین رودخانه های آب شیرین و اتصال به آب شور دریاچه ارومیه موجب غنی شدن این تالاب ازنظر گونه های گیاهی، جانوری و آبزی هر دو محیط زیست شده و همین موضوع منحصربفرد بودن شرایط زیست محیطی آن را سبب شده است. تالاب قره قشلاق هر سال درفصل سرما، مامن هزاران پرنده مهاجراست که از دوردست ها به ویژه سرمای کشنده سیبری با خاطره خوش میزبانی سال های متمادی به این منطقه مهاجرت می کنند.
ازاین رو رقص فلامینگوها و درناها درشروع سال شمسی همواره نوید زندگی و بهار را به مردم بومی منطقه و گردشگران داخلی و خارجی بازدیدکننده از تالاب هدیه می کند.
رییس اداره محیط زیست بناب دراین ارتباط به خبرنگارایرنا می گوید: تالاب قره قشلاق، به عنوان یکی از تالاب های شاخص شمال غرب کشور بوده در زمینه حفظ گونه های جانوری از سال ۱۳۶۷ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شده است.
عباس کاردان، وجود ۱۸۵ گونه پرنده بومی و مهاجر، پستانداران متعدد، گونه های متنوع و نادرگیاهی و آبزی تالاب قره قشلاق را حاکی از غنای این زیستگاه به عنوان یکی از ذخیره گاه های اصلی طبیعی عنوان کرد.
وی افزود: تنوع زیستی قره قشلاق آن را به یکی از زیستگاههای مهم حیات طبیعی و وحشی تبدیل کرده میش مرغ، فلامینگو، درنا، اردک، غاز، انقوت و کبک از جمله پرندگانی هستند که دراین تالاب به صورت مهاجر و دایم سکونت دارند. کاردان اظهارداشت: هم اکنون ۷۰ قطعه میش مرغ که از پرندگان بسیار نادر و در حال انقراض است در تالاب قره قشلاق به حیات خود ادامه می دهند. وی از گز، نی، لویی، نخل مرداب و گیاهان خانواده اسفناج به عنوان گونه های شاخص گیاهی تالاب قره قشلاق نام برد. وی ابراز امیدواری کرد که با اختصاص بودجه های مشخص برای تالاب ها از سوی سازمان محیط زیست، گام های موثری برای صیانت از این زیستگاه ها به عنوان میراث طبیعی برداشته شود. تالاب قره قشلاق در جنوب آذربایجان شرقی و در حد فاصل شهرستان های بناب به میاندوآب و در میانه رودخانه های صوفی چای و زرینه رود واقع است.

ادرس تالاب قره قشلاق

جهت مشاهده آدرس تالاب قره قشلاق ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه تالاب قره قشلاق

نظرات شما در مورد تالاب قره قشلاق


تالاب های ایران تالاب های شهر تبریز تالاب های استان آذربایجان شرقی