من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۸

بازدید :
629

مرداب هسل
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

هسل به معنی آب راکد، مردابی است که در مجاورت روستای طلاجو از توابع شهرستان چالوس در منطقه ای جنگلی به نام مشعل واقع شده است . سابقا حجم آب آن بیشتر بوده و در بعضی از نقاط عمق آن از مرز ۱۵ متر می گذشت. در سال ۸۹ برای تنظیم اکوسیستم مرداب طرح تزریق آب به هسل از طرف شهرداری مطرح شد که به مرحله اجرا نرسید.
هسل در گذشته های نه چندان دور زیستگاه لاک پشت ها، وزغ ها و زالوهایی بود که امروزه کمتر به چشم می خورند علت اصلی آن هم جاده ایست که در مجاورت مرداب هسل توسط سازمان جنگل ها احداث شده و مردم منطقه به خصوص در روز سیزدهم فروردین ماه هر سال که روز طبیعت است با متحمل شدن کمترین مشقت با وسیله ی نقلیه خود را به آنجا رسانده و الحق والانصاف با ریختن زباله هایشان خوب از خجالت طبیعت در می آیند.
همچنین شرکت مستقر در منطقه مشعل لات جهت احداث آزادراه، که با انجام فعالیت های راه سازی باعث رانش بخش عظیمی از جنگل های مشعل لات و مشعل شده نقش غیر قابل انکاری در تخریب و کاهش حجم آب هسل دارد.
همانند این مرداب، مردابی در بخش کجور وجود دارد که به دریاچه خزر نبی معروف است با این تفاوت که دسترسی به آن بدون داشتن راهنما تقریبا غیر ممکن است زیرا جاده ای منتهی به دریاچه احداث نشده و به همین دلیل زباله ای در اطراف آن به چشم نمی خورد ولی اهالی منطقه اسرار بر احداث جاده مبنی بر شناساندن بیشتر دریاچه و توسعه ی گردشگری دارند به هر حال آرزو داریم با احداث جاده، بلایی را که بر سر هسل آوردند، بر سر دریاچه ی خضر نبی نیاورند.

مرداب هسل

مرداب هسل

ادرس مرداب هسل

جهت مشاهده آدرس مرداب هسل ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر مرداب هسل

نقشه مرداب هسل

نظرات شما در مورد مرداب هسل


تالاب های ایران تالاب های شهر چالوس تالاب های استان مازندران