من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

بازدید :
1593

دریاچه ارومیه
امتیاز (6 از 10) از مجموع 1 رای

دریاچه ارومیه که در گذشته چی‎چست و کبودان نام داشته، بزرگ‎ترین و شورترین دریاچه دائمی ایران و یکی از دریاچه‎های فوق اشباع از نمک دنیا است


که از این نظر با دریاچه بزرگ نمک Great Salt Lake آمریکا شباهت دارد


درازای آن 140 و پهنای آن میان 15 تا 50 کیلومتر و مساحت آن بین 5000 تا 6000 کیلومترمربع است. این دریاچه در یک فرونشست کم ژرفای وسیع با میانگین ژرفای 6 متر قرار گرفته است.


ولی ژرف‎ترین نقطه آن با 13 متر عمق در گوشه شمال باختری جای دارد. سطح آن نسبت به سطح آب دریاهای آزاد، 1300 متر بالاتر قرار دارد. در این دریاچه بیش از 102 جزیره وجود دارد که شکل و اندازه آنها با میزان بارش سالانه تناسب دارد.


در بین این جزایرکوچک و بزرگ، شبه جزیره اسلامی بزرگ‎ترین آنها است که در سال‎های پر بارش به صورت جزیره درمی‎آید. سطح حوضه آبریز دریاچه حدود 50000 کیلومترمربع است.


زرینه‎رود، سیمینه‎رود، زولای‎چای و آجی‎چای از رودهای عمده وارده به دریاچه هستند. از میان رودهای گفته شده،‌ آجی‎چای از رسوب‎های نمکی نئوژن خاور تبریز عبور می‎کند و در حمل مقدار قابل ملاحظه‎ای نمک به دریاچه نقش دارد.


در گزارش‎های قدیمی، دریاچه ارومیه را باقیمانده دریای مدیترانه دانسته‎اند ولی از نگاه زمین‌‌شناسی، این حوضه حاصل عملکرد سامانه‎های گسل‎های فشاری مانند گسل تبریز و زرینه‎رود است که در سیستم آبگیری آن نقش اساسی داشته‎اند.


از نگاه زمین‎ساختی صفحه‎ای، دریاچه ارومیه، در قسمتی از پهنه خرد شده بین صفحه‎های عربستان و ایران و ریزصفحه‎های ایران و ترکیه قرار گرفته و می‎توان آن را نوعی دریاچه زمین‎ساختی دانست که کوه‎های بلندی آن را در بر گرفته است.

ادرس دریاچه ارومیه

جهت مشاهده آدرس دریاچه ارومیه ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه دریاچه ارومیه

نظرات شما در مورد دریاچه ارومیه


دریاچه های ایران دریاچه های شهر ارومیه دریاچه های استان آذربایجان غربی