من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱

بازدید :
5067

آبشار شلماش
امتیاز (6.6 از 10) از مجموع 6 رای

آبشار شلماش یکی از جاذبه های اکوتوریستی کردستانه و یکی از جاذبه های طبیعی شهرستان سردشت است که از مهمترین آبشارهای کردستان به شمار میره و مورد توجه گردشگران هست که با دره ای سرسبز و زیبا در کنار جنگل های پراکنده واقع شده و از شاخه های رودخانه معروف زاب کوچک محسوب می شود.
این رودخانه بر روی گسلی بزرگ در مسیر فرعی روستای " المان و شلماش" واقع شده است.

شهرستان سردشت از شهرستان های کردنشین و مرزی غرب ایران هست که با مناطق کردنشین شمال کشور عراق (اقلیم کردستان) همسایه است.

به علت طبیعت زیبای کوهستانی و منظره های جذاب آن و همینطور موقعیت و نوع سنگ های تشکیل دهنده آبشار مورد توجه گردشگران و زمین شناسان قرار گرفته است و عطر دلنشین گیاهان موجود و صدای خروشان آبشار طنین دل انگیزی را در فضا حاکم کرده است که چشم و دل هر بیننده ای را با ترنم زیبای الهی می نوازد.
آبشار شلماش از سه آبشار متوالی و در امتداد یکدیگر تشکیل شده است و اولین آبشار در نزدیکی محل توقف و پارکینگ قرار گرفته و برای دیدن دو آبشار بعدی باید مسافتی نسبتا زیاد را از پله های تعبیه شده به همین منظور پایین رفته و وارد دره های عمیق شد. هنگام پایین رفتن از پله ها، سرازیر بودن مسیر و شوق دیدن ادامه ی آبشار، تعداد آنها را به چشم نمی آورد و در برگشتن به سمت بالاست که 385 پله نه چندان کوتاه، نمایش اقتدار اجرا می کنند. دره ای که دو آبشار کوچک متصل به شلماش را در خود جای داده است منظره ای بسیار چشم نواز را به خود اختصاص داده است و نسب پله و حصار در مسیر دره از بسیاری از حوادث تلخی که در گذشته شاهد آن بوده ایم کاسته است.

پرآب ترین روز های این آبشار در فصل بهار است، گرچه آب و هوای منطقه تا اواسط اردیبهشت هم سرد است ولی خرداد ماه می تواند فصل مناسبی برای سفر به این منطقه باشد.مسیر سردشت به آبشار شلماش مسیر زیبا و پر درختی است و جاده مذکور آسفالت و مناسب بوده و تا رسیدن به آبشار مدت 20 دقیقه زمان می برد.

آبشار شلماش

آبشار شلماش

ادرس آبشار شلماش

آبشار شلماش در 10 کیلومتری جنوب شهرستان مرزی سردشت قرار دارد که از انشعاب 3رودخانه کوچک تشکیل می شود.


نصاویر آبشار شلماش

نقشه آبشار شلماش

نظرات شما در مورد آبشار شلماش


آبشار های ایران آبشار های شهر سردشت آبشار های استان آذربایجان غربی