من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲

راهنمای سفر به استانبول

بازدید :
1955

استانبول برای بسیاری از مردم ایران یک مقصد گردشگری مطلوب است.
مسافت کوتاه بین تهران و استانبول، جذابیت‌هاي طبیعی و تاریخی استانبول و همچنین عدم نیاز به ویزا برای ورود به ترکیه، این شهر را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین نقاط دیدنی برای ایرانیان کرده است. بنابراین بجا است که هر کس تجربه‌اي از سفر به این شهر دارد آن را با دیگران به اشتراک گذارد تا سفر به این شهر 15 میلیونی و شلوغ همراه با کمترین ریسک و خطا و بیشترین استفاده باشد

اگر قصد سفر به استانبول را دارید من توریستم بازدید از صفحه تور استانبول را نیز به شما پیشنهاد می دهد .

ارز در استانبول
از آنجا که در بازار ارز ایران، تقاضای لیره ترکیه بیشتر از دلار است، لیره گران‌تر از قیمت جهانی است. علاوه بر این، دلار از پایه پولی قوی‌تری برخوردار است و پول مطمئن‌تری است. بنابراین بهتر است برای سفر به استانبول دلار تهیه کنید و در ترکیه دلار را به لیره تبدیل کنید. فقط باید مقداری لیره، در بدو ورود به ترکیه، همراه داشت تا خریدهای اولیه و مسیر تا هتل یا محل اقامت‌ را به لیره خرج کرد. در سطح شهر هم به اندازه کافی صرافی (که به ترکی به آن‌ها دوویز می‌گویند) هست که نگران تبدیل ارز نباشید.

مهم‌ترین مشکلات در استانبول
- مهم‌ترین مشکلی که در استانبول با آن ممکن است دست به گریبان بشوید انگلیسی ضعیف مردم شهر است. اگر آدرسی بخواهید بپرسید یا چیزی بخرید، تازه اول ماجرا است تا حرفتان را مفهوم کنید و جوابش را بفهمید. این مشکل را در کنار تابلوهای اندک نام خیابان و کوچه بگذارید تا متوجه شوید سردرگمی در خیابان‌هاي استانبول چه چالش بزرگی است، پس برای سفر به این شهر اولا حتما یک نقشه خوب از آن تهیه کنید و دوما مقداری ترکی استانبولی یاد بگیرید: عباراتی در حد پرسیدن یک آدرس، قیمت کردن و فهمیدن جواب یک آدرس و قیمت یک کالا.
- در استانبول ایرانی‌های زیادی هم کار و هم زندگی می‌کنند. بیشتر آنها در محله آکسارای تردد دارند. اگر دنبال جایی هستید که تور پیدا کنید و فارسی هم سوالاتی بپرسید این محله جای خوبی است. هر چند تورهایشان گران‌تر از تورهای ترکی است که در جاهای دیگر ارائه می‌شود. نکته دیگر این است که ایرانی‌های مقیم استانبول اکثرا کسانی هستند که برای پول درآوردن آنجا زندگی می‌کنند، بنابراین آنها نگاهشان در این زمینه تجاری خواهد بود، سعی کنید به هیچ کس به آسانی اعتماد نکنید و خودتان سررشته کارتان را در دست داشته باشید
- در استانبول، مخصوصا در مناطق توریستی، مراقب وسایل و پول‌های خود باشید. می‌توان پول‌ها و مدارک را در یک کیف به گردن آویخت تا کاملا محفوظ باشد. باید مراقب بود وسایلی مثل دوربین را جا نگذاشت و همیشه در گروه، یکی مسوول آن باشد.
- برای خورد و خوراک در استانبول می‌توانید برای چند وعده غذاهای آماده و کنسروی ببرید. حداقل قیمت یک غذای بسیار معمولی در استانبول حدود 7-6 لیر است. نان اما ارزان است و از 75/0 تا یک لیره می‌توان نان‌های خوبی با ماندگاری بالا خرید. طبق قاعده فوق، رستوران‌های مناطق توریستی گران‌تر از بقیه جاها هستند.
- اگر قصد دارید با تور به استانبول بروید، می‌توانید با استفاده از تورهای لحظه آخری، کف قیمت را پرداخت کنید. این را هم بدانید که تور فقط رفت و آمد و اقامت شما را تأمین می‌کند. بعضی‌ها هم یک تور نیم روزی درون شهری دارند که شهر و آثار آن را معرفی می‌کنند. بلیت ورودی موزه‌ها و جاهای دیدنی به عهده خودتان است و برای بقیه زمان سفر هم باید خودتان برنامه‌ریزی کنید.
- اما آخرین توصیه: در یک سفر هر چه آگاهی بیشتر باشد، سفر بهره بیشتری خواهد داشت. قبل از سفر درباره جاهای دیدنی و توریستی استانبول تا می‌توانید اطلاعات کسب کنید.

حمل‌ و نقل در استانبول
در استانبول سیستم حمل‌ونقل عمومی شامل تاکسی، تراموا، فنیکیولر، مترو، اتوبوس و مینی‌بوس است. تاکسی‌هاي شهری معمولا انصاف خوبی ندارند و راه را طولانی‌تر می‌کنند تا با مسافت بیشتری روی تاکسی‌متر پول بیشتری بگیرند. بنابراین، توصیه می‌شود استفاده از تاکسی آخرین راه چاره در سفرهای درون شهری باشد. دیگر وسایل حمل و نقل هم در استانبول آنقدر گسترده است که نیازی به گرفتن تاکسی نباشد. فقط در همان بدو ورود باید یک استانبول کارت بخرید تا هم هر بار مجبور به خرید ژتون نشوید و هم رفت و آمدتان شامل تخفیف و در نتیجه ارزان‌تر شود. هر اتوبوس یا ترموا دارای یک جدول زمان‌بندی دقیق است که با دانستن آنها مي‌توان برنامه‌ها را طوری تنظیم کرد که گردش در شهر کمترین معطلی را داشته باشد.

خرید در استانبول
برای خرید بهتر است به مناطق توریستی نروید. مغازه‌های این مناطق معمولا قیمت‌هایشان برای توریست‌های اروپایی است و چند یورو را پول خرد می‌شمارند. برای خرید لباس، مناطق آکسارای، لالی و زیتون‌بورنو لباس‌فروشی‌های خوبی دارند. برای خوراکی و شیرینی هم مي‌توان از شیرینی‌فروشی‌های محلی خرید کرد. اگر به غیر از استانبول به شهر دیگری هم مثل آنکارا یا قونیه مي‌روید، بهتر است خرید را در این شهرها انجام دهید. در این شهرها چون مسافر و توریست کمتر است، اجناس هم ارزان‌تر است. در خرید حتما چانه بزنید و اصرار به پايین آوردن قیمت کنید. عبارت «ایندیریم» به معنای تخفیف است و یکی از عباراتی است که باید بدانید و در خرید زیاد به کار ببرید.


هوایی
شرکت‌هاي بسیاری از قبیل آسمان، ماهان، ترکیش و اطلس جت به استانبول پرواز دارند. بلیت آن هم در حدود 80 تا 100 دلار است. اگر قصد سفر هوایی به استانبول دارید، بهتر است بلیت چارتر و رفت و برگشت تهیه کنید تا یک برنامه مشخص از رفت و برگشت داشته باشید.

زمینی با قطار
برای سفر زمینی با قطار مي‌توان از شرکت رجا برنامه حرکت قطار را دریافت کرد. اکنون به دلیل تعمیر خط راه آهن انکارا به استانبول، قطار فقط تا آنکارا مي‌رود. هزینه آن هم در حدود 120 هزار تومان است. مسیر قطار از دریاچه وان مي‌گذرد که خود یکی از مناطق دیدنی ترکیه است. سفر نزدیک به دو روز و نیم طول مي‌کشد.

اتوبوس
از تهران هر روز به مقصد استانبول اتوبوس حرکت مي‌کند. هزینه اتوبوس تقریبا همان 120 هزار تومان مي‌شود. نزدیک 40 ساعت هم طول مي‌کشد تا اتوبوس به استانبول برسد. شرکت‌هاي سیر و سفر، رویال سفر و گیتی سیر آسیا از جمله شرکت‌هایی هستند که به ترکیه سرویس دارند. نکته‌ای که باید در انتخاب وسیله سفر به استانبول به خاطر داشت این است که ارز مسافرتی فقط روی بلیت هواپیما داده می‌شود و همین مطلوبیت‌ استفاده از هواپیما را بیشتر می‌کند.