من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰

راهنمای سفر به پکن

بازدید :
1826

پایتخت باقی مانده از یک امپراطوری پنج هزار ساله با نماهايی ویژه و منحصر به فرد که بخش‌های مختلفی از تاریخ را در خود جای داده، همچنان شهری زنده و پر جنب‌وجوش است؛ حتی زنده‌تر از قبل. با این که این شهر زمانی یکی از مستحکم‌ترین پایگاه‌های کمونیسم بود (و شاید بشود گفت همچنان هم هست) اما درایت رهبرانش در شناخت درست از زمان و تحولات جهانی، باعث شد کشور چین و شهر پکن، از خطر فروپاشی نظیر آن‌چه در مسکو اتفاق افتاد، در امان بماند.

شاید در هیچ نقطه‌ی دیگری در چین نتوانید ترکیبی چنین یک‌دست از بناهای تاریخی و مدرن را بدون آن که بیننده متوجه ناهمگونی بشود، پیدا کنید. شهر ممنوعه در جوار یکی از بزرگ‌ترین میادین جهان -میدان تیان‌آن‌من- بی‌شک نگینی در مرکز این شهر است. مرکز نه تنها به معنی مرکز تجاری و یا بومی، بلکه مرکز به معنای تمام هندسی. کافی است نقشه‌ی این شهر عظیم را ببینید تا متوجه شوید خیابان‌های این شهر مانند دوایر و رینگ‌هایی با نظم و ترتیب و گویی با احترام، شهر ممنوعه و میدان تیان‌آن‌من را در بر گرفته‌اند.

اگر با هواپيما به پكن سفر می‌كنيد، فرودگاه بزرگ اين شهر شما را شگفت‌زده خواهد كرد. فرودگاه بين‌المللی پكن كه به خاطر المپيك ٢٠٠٨ سریع و با عظمت بازسازی شد، حدود بيست كيلومتر با مركز شهر فاصله دارد، اما قطارهای سريع‌السيری كه مستقيم از فرودگاه تا مركز شهر می‌روند، این فاصله را به آسانی و در عرض بیست دقیقه می‌پیمایند. سوار شدن بر اتوبوس‌های شاتل و یا تاکسی‌های فرودگاه راه‌های دیگر رفتن به مرکز شهرند.

نظمی شهری متاثر از دوران کمونیست با خیابان‌ها و پیاده‌روهای عریض. آخر قرار است این‌جا پایتخت پرجمعیت‌ترین کشور دنیا، با جمعیتی بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون نفر باشد. پکن با جمعیت ١٩ میلیون نفر، به خودی خود شهری است در بین شلوغ‌ترین شهرهای جهان.

اگر سال‌ها قبل به پکن می‌رفتید، شاید نوعی خشکی را در این شهر احساس می‌کردید که بازمانده‌ی دوران کمونیست بود با عکس‌های بسیار متعدد از مائو، ولی اکنون و مخصوصاً بعد از المپیک ٢٠٠٨، دیگر از آن فضاها خبری نیست. اکنون پکن شهری است زنده، بین‌المللی و شاد. معماران پکنی در رقابتی بسیار نزدیک و پر سر و صدا با معماران مدرن مکتب شانگهای، دست به ساخت ساختمان‌هایی زده‌اند دیدنی. از تماشای ساختمان‌های سوهو پارک، استادیوم‌های دهکده‌ی المپیک و ساختمان اصلی تلویزیون ملی چین (CCTV) که کار معماران پر مدعای پکنی است، غافل نشوید.

المپیک ٢٠٠٨ در شناساندن شهر پکن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جذاب برای توریست‌ها و نیز تبدیل این شهر به شهری با امکانات متناسب با شهری بین‌المللی نقش بسیار مهمی داشت. منطقه‌ی دهکده‌ی المپیک با ساختمان معروف آشیانه‌ی پرنده، واقع در شمال غربی شهر، امروزه یکی از دیدنی‌های مهم در لیست هر بازدیدکننده است.

یکی از بخش‌های بسیار زیبای دیوار عظیم و معروف چین در اطراف همین شهر است و توریست‌ها می‌توانند با تورهای یک و یا دو روزه، از این اثر جاودانه‌ی تاریخی دیدن کنند. دیواری عظیم که تنها می‌بایست از آن دیدن کنید تا از عظمتش درکی داشته باشید و فقط از تصور مراحل ساختش حیران شوید.

محل اقامت در این شهر با تنوع و گستردگی زیادی قابل انتخاب است. طبعاً اگر برای گردش و تفریح و خرید به این شهر سفر می‌کنید، بهتر است در مرکز شهر اقامت کنید تا هم به خیابان معروف وانگ فو جین نزدیک باشید و هم به میدان اصلی شهر. اقامت در مرکز شهر اندکی پرهزینه‌تر از دیگر محلات است. مانند هر ابر شهری، در ساعت‌های شلوغ صبح و بعدازظهر مشکل ترافیک جدی است، ولی نه به تناسب این شهر عظیم.

اگر برای کار به این شهر سفر می‌کنید، سعی کنید حتما در محله‌های مرتبط با کار خود اقامت کنید و از دردسر ترافیک و هزینه تاکسی خود را رها سازید. از مترو غافل نشوید: متروی پکن بسیار کارآمد و مفید و قابل دسترسی است.

این شهر پر از دیدنی است. در کوچه‌پس‌کوچه‌هایش که قدم می‌زنید، روح زندگی شرقی را درک خواهید کرد. آن‌جا همه چیز متفاوت از آن‌چه قبلاً دیده‌اید است. آدم‌ها متفاوت زندگی می‌کنند، متفاوت می‌نویسند و حرف می‌زنند، متفاوت می‌خندند و رفتار می‌کنند و صد البته متفاوت می‌خورند. کافی است برای تماشا هم که شده سرکی به یکی از بازارهای اغذیه‌ی کنار خیابان که معروف‌ترین آن‌ها در نزدیکی وانگ فو جین است بزنید تا معنای متفاوت خوردن پکنی‌ها را درک کنید.

بعدازظهرها می‌توانید به باغ-معبد بهشت سری بزنید و ساعت‌ها در آن گردش کنید؛ به خیابان معروف سنلیتون (Sanliton) بروید و در یکی از رستوران‌های بین‌المللی فراوانش غذا میل کنید. خیابان وانگ فو جین را می‌توانید ۱۰ بار بالا و پایین بروید و هر بار چیز جدیدی در آن کشف کنید.

اگر قصد سفر به پکن را دارید من توریستم بازدید از صفحه تور پکن را نیز به شما پیشنهاد می دهد .