من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
56

16 کاری که قبل از خروج از استانبول باید انجام داد
برای همه ما پیش آمده که هنگام سفر به شهری جدید از تمام جاذبه های گردشگری آن شهر آگاهی نداشته و تماشای برخی از آنها را از دست داده ایم! در این مطلب تلاش ما بر این بوده که بهترین دیدنی ها و جاذبه های توریستی استانبول را معرفی کنیم تا بعد از سفر تاسفی باقی نماند

1- قلب امپراتوری عثمانی را لمس کنید:

قصر Topkapi، مرکز امپراتوری عثمانی با جلوه هایی از معماری شرقی است، که بیش از سه قرن نماد قدرت عثمانی ها بوده. حداقل به نیمی از روز برای لذت بردن از قصر توپکاپی احتیاج دارید. اگر هزینه کامل ورودی را پرداخت کردید قبل از بازدید از تمامی بخش های این قصر و استفاده از تمامی هزینه پرداختی خود از آن خارج نشوید. درصورتیکه محدودیت وقت دارید از حرم، خزانه سلطنی و محوطه داخلی حتما دیدن کنید.

2- بازدید از عجایب بیزانسی:

حتی با وجود ظاهر خموده و خسته کلیسای St Saviour in Chora ، ساده گذشتن از زیبایی های آن اشتباه بزرگی است. سمبل معماری بیزانسی میزبان موزائیک ها و نقاشی است که مهمترین بقایای آن دوره زمانی می باشند.

3- چانه زدن روی قیمت فرش ها در بازار بزرگ:

کسانی که خرید یکی از اهداف اصلی شان در سفر است، باید به همراه یک دفترچه یادداشت، ماشین حساب و مقدار زیادی وقت برای بالا و پایین کردن قیمت ها وارد بازار بزرگ استانبول شوند، سه ساعت، کمترین زمانی است که برای یک خرید معمولی به آن احتیاج خواهید داشت. فروشندگان مورد نظر خود را از بین 550 فروشنده این بازار انتخاب کنید و خود را برای دست به سر شدن و اذیت شدن توسط آنها آماده کنید. Yoruk بازار فروش فرش های کوچک است که در کنار بهترین فروشگاه های کیف های دستی و زنانه واقع شده است. هنگامی که مشغول چانه زنی هستید به یاد داشته باشید که این فروشندگان اجاره خود را با طلا پرداخت می کنند، 7 کیلو برای یک سال فروشندگی در خیابان اصلی!

4- عبور از بسفر:

یکی از بهترین راه ها برای کسب آرامش، پیوستن به یکی از سرویس هایی است که نیم ساعته کل تنگه بسفر را از Eminonu طی می کنند.

5- وقت گذرانی در زیر پل:

شاید وقت گذرانی در زیر یک پل ایده جالبی برای گذارندن یک ساعت از زمانی که در سفرید به نظر نرسد، اما قدم زدن در زیر پلی که رابط اصلی بین دو بخش متفاوت استانبول است یکی از بهترین لحظات شما را رقم خواهد زد. دقیقا در کنار محلی که برای قدم زدن در زیر پل گالاتا تعبیه شده است، رستوران ها و چایخانه های زیبا در کنار هم قرار گرفته اند.

6- غرق شدن در افتخارات گذشته:

ایاصوفیه، سومین بنای مقدس بیزانسی که سپس تبدیل به مسجدی عثمانی شد و امروزه تبدیل به موزه ترکی شده، یکی از بناهایی است که با دیدن آن نفس هایتان در سینه حبس می شود. دیوارهای موزائیکی و گنبدهای فوق العاده آن شما را وادار می کند که به احترام معمار آن کلاه از سر بردارید. ظاهر ایاصوفیه در برابر مسجد روبروی آن کهنه به نظر می رسد، اما قرن ها تاریخ و افتخار از دل آن می درخشد.

7- بازار مصری ها:

به خاطر فرار از دست تاجران چیره دست و عطرهای روغنی و بقیه چیزهایی که ممکن است موجب آزار شما شوند، خود را از دیدن بازار مصری های استانبول محروم نکنید. این بازار با عسل ها و پنیرهای ترکی اش به شهرت جهانی دست پیدا کرده است.

8- در کنار دیوارهای شهر قدم بزنید:

دیوارهای قسطنطنیه که طولانی ترین بنای بیزانسی است در دوره حکومت تئودوسیس دوم ساخته شد. این دیوار شهر قدیمی را احاطه کرده است. با طولی در حدود 6.5 کیلومتر از شاخ طلایی تا دریای مرمره کشیده شده است. بین قسمت درونی و بیرونی دیوار یک تراس نیز تعبیه شده است.

9- از نگاه پرندگان ببینید:

برج گالاتا که در ابتدا به نام برج مسیح شناخته می شد در سال 1948 و در بین دیوارهای سنگرگونه ای ساخته شد. بعد از فتوحات عثمانی از این برج به عنوان زندان استفاده می شد و سپس تبدیل به یک رصدخانه شد. در سال 1960 این برج بازسازی شد و یک رستوران به آن اضافه شد. این بازسازی ها را در نظر نگیرید، خود را به بالاترین نقطه برج برسانید و از چشم انداز پیش رویتان لذت ببرید.

10- به طعم عثمانی پناه بیاورید:

غذاهای ترکی اصیل فاصله بسیاری از بشقاب های کبابی که امروزه در جای جای شهر سرو می شوند دارند. رستوران Asitane یکی از معدود رستوران هاییست که غذاهای اصیل عثمانی را به شما عرضه می کند. به غیر از شیرین جات و پیش غذاها و دسرهای میوه ای حتما Kavun dolmasi این رستوران که ملون پرورده شده با گوشت قیمه شده، برنج، بادام و پسته می باشد را امتحان کنید. همچنین می توانید در رستوران Rumeli به دنبال غذاهای اصیل مدیترانه ای مانند Haci Abdullah، Sarnic، و Zarifi باشید.


11- به فرم ترکی مدرن توجه کنید:

موزه مدرن استانبول در انبار قدیمی دو طبقه ای به مساحت 8000 متر مربع در باراندازی در Karakoy واقع شده است. پله های شیشه ای شکسته شده که از زنجیره های استیل معلقند و کتابهایی که در کتابخانه معلقند، از جالبترین بخش های این موزه اند. چشم انداز رستوران این موزه که نمایی از تنگه بسفر است بر زیبایی های این مجموعه می افزاید.

12 – برای یک ساعت هم که شده، سلطان باشید:

قصر Dolmabahce استانبول به عنوان سمبلی از پیشروی ترکیه در قلب فرهنگ اروپا ساخته شد. سلطان احمد اول (حکومت در سال های ۱۷ – ۱۶۰۳) در این منطقه که از عقب نشینی دریا به دست آمده بود عمارتی سرسبز بنا کرده بود. این بنا نیز به همین علت Dolmabahce یعنی “خانه باغ” نامیده شد.

13- دودی بگیرید:

البته پیشنهاد قلیان کشیدن در استانبول برای کسانی است که اهل دود و دم نباشند و یا با این وسیله آشنایی نداشته باشند، نه برای کسانی که یا خود و یا یکی از آشنایان نزدیکشان به طور مداوم از این وسیله استفاده می کند!

14- در حمام ترکی، بخاری بگیرید:

شاید برای بعضی از گردشگران دراز کشیدن در برابر غریبه ای که قرار است در محیطی بخارآلود آنها را مشت و مال دهد، قدری عجیب باشد، اما یکی از جاذبه های استانبول همین حمام های بخار است. معماری داخلی این حمام ها معمولا به شیوه های سنتی اسلامی صورت گرفته است.

بهترین حمام های ترکی استانبول Cemberlitas Hamami، Cagalogu Hamami و Galatasaray Hamami هستند.

15- چرخی با درویش ها بزنید:

موسیقی عرفانی یکی از جلوه های فرهنگی ترکیه است، اما سماع در هنگام پخش این آهنگ ها غیرقانونی است و به همین علت کمتر دیده می شود. سماعگران ماهی دوبار در Galata Mevlevihanesi و در مقابل چشم گردشگران به روی صحنه می روند.

16- به جزایر شاهزاده پناه ببرید:

اکثر سرمایه داران و نابغه های غیرمسلمان استانبول در جزیره Prince که بخش آسیایی ساحل استانبول و در دریای مرمره واقع شده است، ویلاهای خود را بنا کرده اند.