من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
61

رفت و آمد در باکو
تاکسی

برای بار اول به باکو می‌روید و آذری و روسی هم نمی‌دانید؟ باید از تاکسی استفاده کنید. بله، باید. تاکسی‌های باکو تاکسی‌متر ندارند و فاکتور هم به شما نخواهند داد. تاکسی‌های باکو یا زرد رنگ‌اند و آرم تاکسی دارند و یا سفیدند و علامتی آبی رویشان است. توصیه‌ی ما از بین این دو نوع تاکسی، سفیدها هستند که نو‌تر و تمیزترند. آشنایی رانندگان تاکسی با انگلیسی در حد نام مراکز تجاری‌ و مراکزی چون سفارتخانه‌هاست که خارجی‎‌ها بیشتر به آن‌جاها رفته‌اند. اگر با تاکسی در مناطق اصلی و مرکزی شهر جابه‌جا شدید و راننده شما را سمت بالای تپه و مرکز شهر نبرد کرایه‌ی شما بیشتر از ٥٠٠٠ تومان نخواهد شد، البته اگر ترافیک باشد کمی بیشتر از این مبلغ را از شما خواهند گرفت. برای حومه‌ی شهر کرایه‌ی تاکسی تا ٣٠٠٠٠ تومان هم بالا می‌رود. برای همین بهتر است قبل از سوار شدن حتماً با راننده بر سر قیمت به توافق برسید، برای به توافق رسیدن هم فارسی و انگلیسی کمک‌تان نمی‌کند، باید روسی یا آذری بدانید. انعام هم اجباری نیست.

مترو

کم‌هزینه‌ترین راه

رفت و آمد در باکو

مترو است. تنها با پرداخت دویست تومان، از بسیاری از مسیرهای اصلی و مهم شهر عبور می‌کنید که طبعاً در تمامی آن‌ها هم ایستگاه وجود دارد. می‌توانید کارت شارژی تهیه کنید که در آن حدود ٢٧٠٠ تومان اعتبار خواهید داشت. شارژ کردن کارت اگر که به روسی و یا آذری مسلط باشید بسیار آسان خواهد بود و کارمندان مترو در این زمینه به شما کمک خواهند کرد. از عکاسی از مترو پرهیز کنید. جدا از این‌که چندان چیز جالبی در آن وجود ندارد، احتمال دستگیری‌تان می‌رود. شاید دلایلشان برای بازداشت کسانی که از مترو عکاسی می‌کنند امنیتی است.

كرايه خودرو

انواع ماشين و خودرو های شاسی بلند را می‌توانيد از طريق آژانس‌های مسافرتی كرايه كنيد. يكی از اين آژانس‌ها، هرتز است. اين آژانس در هتل حيات قرار دارد و هزينه‌ی كرايه اتومبيل‌ها از ١٠٠٫٠٠٠ تومان به بالاست. اگر بخواهيد راننده‌ای هم اجاره کنید، به مبلغ فوق حدوداً ١٠٫٠٠٠ تومان بابت هر روز اضافه خواهد شد. برای كرايه‌ی ماشين بايد بتوانيد مبلغ ٤٠٠٫٠٠٠ تومان را به عنوان وديعه پيش آژانس بگذاريد. در هيچ يك از آژانس‌ها، انگليسی صحبت نمی‌كنند. برای رانندگی در جاده‌های آذربايجان بايد گواهينامه‌ی بين‌المللی همراه داشته باشيد. اگر بخواهيد می‌توانيد ماشين‌های ارزان‌تری نيز كرايه كنيد. آژانس آيلار ماشين‌ها را ارزان‌تر کرایه می‌دهد و قیمت‌های آن از ٥٠٫٠٠٠ تومان به بالاست.
نشانی اینترنتی: aylar.az