من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲

بازدید :
69

رفت و آمد در شانگهای
رفت و آمد در شانگهایرفت و آمد
اگر برای مدت زمان طولانی‌ در شانگهای اقامت داشته باشید، کارت حمل و نقل شانگهای لازمتان می‌شود. می‌توانید کارت را با پول شارژ کنید و از آن، در اتوبوس، مترو و حتی تاکسی‌ها استفاده کنید. می‌توانید این کارت را علاوه بر فروشگاه‌های Alldays و Ke Di، از هر ایستگاه مترویی در شانگهای تهیه کنید. این کارت‌ها در اندازه‌های عادی، کوچک و بنددار با نسخه‌های مختلف محدود و در دسترس همگانی وجود دارد (دومین کارت برای آویختن به تلفن‌‌های همراه ساخته شده است.) فقط کارت‌های عادی می‌توانند در دستگاه‌ها شارژ شوند، البته فقط در مضرب‌های پنجاه و صد یوانی این امکان وجود دارد، یعنی دستگاه توان تشخیص بیست یوانی را ندارد. همچنین، این کارت به شما اجازه‌ی انتقال خطوط در جاده‌ی ییشان، ایستگاه ترن شانگهای و ایستگاه‌های ورزشگاه فوتبال هنگ‌کو را می‌دهد، به علاوه تخفیف‌هایی برای اتوبوس، اتوبوس و مترو و انتقال اتوبوس درنظرمی‌گیرد (هر زمان که شما بین دو ایستگاه جابه‌جا می‌شوید، حدود یک یوان تخفیف عایدتان می‌شود.)

دیدن مناظر با اتوبوس
چندین شرکت مختلف وظیفه‌ی ارائه‌ی اتوبوس به توریست‌ها و گشت و گذار در مسیرهای مختلف و پوشش مقاصد توریستی ِ اصلی و عمده مثل باغ‌وحش شانگهای، برج مروارید شرقی و جاده‌ی لنگرگاه بائویانگ را بر عهده دارند. بسیاری از این اتوبوس‌ها از ایستگاه اتوبوس ورزشگاه شرق شانگهای حرکت می‌کنند.

پای پیاده
شانگهای شهر خوبی برای پیاده‌روی است، به ویژه در بخش‌های قدیمی‌تر شهر، مانند باند، اما یادتان باشد نزدیک به مناطقی که ساخت و ساز صورت می‌گیرد و یا در حال تعمیر است، پیاده‌روها می‌توانند مسدود یا برای راه رفتن ناخوشایند باشند. در هنگام نیاز، برای عبور از خیابان‌های شلوغ، به دنبال تونل مترو باشید.

با تونل گشت و گذار
به عنوان سفری در کل زیرزمینی، مورد استفاده قرار می‌گیرد و هیچ یک از مناظر شهر را هم نشانتان نمی‌دهد. این، نه تنها سریع‌ترین راه عبور از بین باند در پوکسی و برج تلویزیون مروارید پودونگ است، بلکه گران‌قیمت‌ترین (راه یک طرفه حدود ٤٥ یوان/ دو طرفه حدود ٦٠ یوان) نیز هست و در واقع از تله‌های توریستی به شمار می‌رود؛ ولی ممکن است در شرایطی که برای رفتن از این سر شهر به آن سر شهر عجله دارید، بسیار به درد شما بخورد.


اتوبوس
با وجود این‌که اتوبوس‌ها در شانگهای حدود ١٠٠٠ مسیر دارند و راحت‌ترین وسیله‌ی حمل و نقل هستند، ولی اتوبوس را به کسانی که چینی ماندارین نمی‌دانند توصیه نمی‌کنیم. برای مسافران غیرچینی استفاده از این اتوبوس‌ها مثل یک شکنجه‌ی خودخواسته می‌ماند. اما چرا؟
چون نشانه‌ها و مسیرهای این اتوبوس‌ها تنها به چینی نوشته شده و راننده و راهنماهای آن‌ها تنها کمی انگلیسی – در خوش‌بینانه‌ترین حالت! – می‌دانند (البته دستگاه سخنگوی این اتوبوس‌ها به زبان انگلیسی نام هر ایستگاه را اعلام می‌کند). سرعت این اتوبوس‌ها بسیار بالاست و ممکن است در بعضی موارد اتوبوس‌ها با سرعت از ایستگاهِ مورد نظرتان رد شوند و شما مجبور بشوید در ایستگاه بعدی که شاید یک کیلومتر دورتر – باز هم در خوش‌بینانه‌ترین حالت! - باشد، پیاده شوید. در کل سعی کنید که در ترمینالِ اصلی سوار شوید تا جایی برای نشستن داشته باشید و از سوار شدن در ساعت‌های شلوغی خودداری کنید چون هوای شانگهای خودش نفس‌گیر هست -به دلیل رطوبت بالا و گرما- و برای رسیدن به این منظور به هوای اتوبوس‌های شلوغ نیازی نیست، به علاوه اگر به هر صورت در این ساعت‌ها سوار شدید، حتماً مراقب جیب‌برها باشید. البته راحت‌تر و عاقلانه‌تر این است که مراقب جیبِ خود باشید. بهای بلیت اتوبوس‌هایی که دارای دستگاه تهویه هستند ما بین ٣٠٠ تا ٤٥٠ تومان است و این اتوبوس‌ها در تابستان مانند نعمت خدادادی هستند. بهای بلیت اتوبوس‌های قدیمی‌تر که دستگاه تهویه ندارند هم حدود ١٥٠ تومان است. مینی‌بوس‌های خصوصی هم (بهای بلیت حدود ٣٠٠ تومان) پوشش بعضی از مسیرهای اطراف شهر را در بر می‌گیرند. در کل ساعت کار اتوبوس‌ها به جز اتوبوس‌های سِری ٣٠٠ که در تمام طول شب کار می‌کنند، از ٥ صبح تا ١١شب است.

اتومبیل
توریست‌هایی که اقامت کوتاه در شانگهای دارند، اجازه‌ی کرایه کردن اتومبیل در این شهر را ندارند. این خبر آن‌قدرها هم که به نظر می رسد غم‌انگیز نیست، زیرا خیابان‌های شانگهای برای تازه‌واردین کشنده و مرگ‌آور است. در هر صورت برای رانندگی در شانگهای شما نیاز به گواهینامه‌ی رانندگی چینی و همچنین اجازه‌نامه‌ی اقامت دارید. برای گرفتن گواهینامه‌ی چینی می‌توانید به اداره‌ی حمل ونقل شانگهای مراجعه کنید.

قایق‌موتوری
امکان کرایه‌ی قایق‌موتوری در مسیر پوشی به پودونگ از طریق رودخانه‌ی هانگ پو وجود دارد. این قایق‌ها هر ١٢ دقیقه یک‌بار حرکت می‌کنند و بهای بلیت آن‌ها حدود ٣٠٠ تومان است.

مترو
متروی شانگهای دارای ٥ خط زیرزمینی است. اگر ایستگاه‌های متروی شانگهای به هم متصل بشوند، می‌توان گفت سیستم متروی شانگهای طولانی‌تر از سیستم متروی لندن، بزرگترین سیستم متروی جهان، است. بهای بلیت حدود ٥٠٠ تا هزار تومان است که این بستگی به طول مسیر شما دارد، در ضمن به خاطر داشته باشید که تا هنگام خروج از مترو، بلیت خود را دور نیندازید.
خط ١: این خط ایستگاه گُنگ‌فو‌شین‌چون را به شمال شهر وصل می‌کند.
خط ٢: این خط از خیابان سُنگ‌هُنگ در غرب به منطقه‌ی ژانگ‌جا‌هانگ‌هی‌تچ در منطقه‌ی پودونگ کشیده شده.
خط ٣: به این خط مترو LRT، قطار سبک شهری نیز می‌گویند ( این قطارها معمولاً دارای سه واگن هستند و با نیروی برق بر روی سطح زمین، زیرِ آن و یا هم‌سطح با زمین حرکت می‌کنند) . مسیر این خط غرب و شرق شانگهای است.
خط ٤: در امتداد خط ٣ شروع می‌شود اما بعد از غرب به شمال می‌رود.
خط ٥: این خط از شین ژوانگ به مین هانگ کشیده شده است.

تاکسی
حدود ٤٥٫٠٠٠ دستگاه تاکسی در شانگهای وجود دارد. بیشتر این تاکسی‌ها ولکس واگن سانتاناس، بعضی ولکس واگن پاساتاس و تعداد کمی هم از تاکسی‌ها مرسدس بنز هستند.
تاکسی‌های شانگهای انصافاً ارزان و خیلی هم در دسترس‌اند، شما به راحتی می‌توانید در اوج شلوغی و ترافیک شهر با یک حرکت دست تاکسی بگیرید. تاکسی‌های کمی دارای کمربند ایمنی صندلی عقب هستند، بنابراین بهتر است در صندلی جلو بنشینید. اگر با زبان چینی آشنایی ندارید نقشه‌ای چینی همراه خود داشته باشید و مقصد را از روی نقشه به راننده نشان دهید. البته می‌شود با رابط محلی خود هم تماس بگیرید و از او بخواهید که به راننده توضیحات لازم را بدهد.