من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
319

پایانه چاتراپاتی شیواجی
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

پایانه چاتراپاتی شیواجی بمبئی یا پایانه ویکتوریا که ساختمانی بسیار زیبا و قشنگ می باشد یکی از دیدنی های بمبئی هند بحساب می آید.

پایانه چاتراپاتی شیواجی بمبئی بزرگ‌ترین ایستگاه قطار در بمبئی این بنای زیبا در دوران استعمار بریتانیای کبیر یا انگلیس خبیث بر شبه‌قاره هند توسط معماری انگلیسی به نام فردریک ویلیام استیونز به سبک معماری گوتیک طراحی شده است .

پایانه چاتراپاتی شیواجی بمبئی ساخت پایانه راه‌آهن بمبئی در سال ۱۸۷۸ میلادی، آغاز شد و در سال ۱۸۹۷ میلادی کار ساخت آن به اتمام رسید.

در سال ۱۹۹۶ میلادی پس از استقلال هند از امپراتوری جهانخوار بریتانیا ، براساس سیاست نام‌گذاری معابر و اماکن به نام اهالی هند، نام «پایانه ویکتوریا» را به افتخار چاتراپاتی شیواجی، بنیان‌گذار امپراتوری مراتا، هند در سده ۱۷ (میلادی)، به «پایانه چاتراپاتی شیواجی » تغییر نام داد.


پایانه چاتراپاتی شیواجی که از معروفترین دیدنی های بمبئی میباشد این بنا در تاریخ ۲ ژوئیه ۲۰۰۴ میلادی به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد و ثبت جهانی را برای خود به دست آورد.

به دلیل تلفیق و ترکیب دو فرهنگ در زیر یک سقف و احیاء شده از سبک ویکتوریایی انگلستان و هنر سنتی معماری هند توانسته یک سبک منحصر به فرد را به نمایش بگذارد و همین امر باعث ثبت این بنا در آثار یونسکو شده است.

پایانه چاتراپاتی شیواجی

پایانه چاتراپاتی شیواجی


نصاویر پایانه چاتراپاتی شیواجی