من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

شنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۰

بازدید :
24

قلعه سرخ
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

قلعه سرخ دهلی نو که به آن ˈرد فورت ˈ گفته می شود، یکی از مهمترین پایتخت کشور هند میباشد که سهم زیادی در جذب گردشگر دارد . اين قلعه به خاطر محصور شدن با سنگ هاي قرمز رنگ،به قلعه سرخ مشهور شده است و همين ويژگي از جمله دلايل جذابيت آن است .

قلعه سرخ در کنار رود « یامونا» یا دریای «جمنا» که از حاشیه دهلی می گذرد ،قرار دارد و به شکل یک هشت ضلعی نامنظم و که به وسیله دیواری از سنگهای قرمز رنگ محصور گشته که طول آن 2 و نیم کیلومتر و ارتفاع آن از 16 تا 33 متر متغیر است. دستور احداث این قلعه را شاه جهان امپراتور گورکانی، وقتی که پایتخت خود را از اگرا به دهلی تغییر داد، صادر کرد.


قلعه سرخ دهلی نو دارای اجزا و بخشهای مختلفی است که مهمترین آن ها « دیوان خاص» محل ملاقات های شاه جهان در قلعه سرخ است و بخش رنگ محلˈ از دیگر بخش های این قلعه است که اقامتگاه همسر اصلی شاه بوده و بنایی زیبا با تزئینات طلایی، سقف منقوش و حوض مرمرین است. دیدنی های دهلی نو در نوع خود بی نظیر بوده ودر جهان معروف میباشد.


امروزه هم برخی مراسم رسمی و مناسبت ها از جمله روز ملی هند در محل قلعه سرخ با حضور مقامات این کشور برگزار می شود .دیدنی های دهلی نو در نوع خود بی نظیر بوده ودر جهان معروف میباشد. دروازه لاهور از دروازه اصلی قلعه به شمار می آید .

آنها که برای نخستین بار به عنوان گردشگر به دهلی سفر می کنند،باید به خاطر داشته باشند که «قلعه سرخ» یا رد فورت دهلی را با قلعه دیگری که به همین نام مشهور است و در منطقه «آگرا» در نزدیکی دهلی ساخته شده، نباید اشتباه بگیرند.

قلعه سرخ

قلعه سرخ


نصاویر قلعه سرخ