من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲

بازدید :
326

پارک مینیاتورک
امتیاز (2 از 10) از مجموع 1 رای

پارک مینیاتورک

مینیاتورک استانبول با مساحت ۶۰ هزار متر مربع شامل ۱۵ هزار متر مربع فضای ماکت، ۴۰ هزار متر مربع فضای سبز و آزاد و همچنین ۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع فضای سرپوشیده و نیز ۲ هزار متر مربع استخر و راه آبی و با گنجایش ۵۰۰ اتومبیل پارکینگ در سال ۲۰۰۳ به عنوان بزرگترین پارک مینیاتوری دنیا افتتاح شد .

این پروژه با برنامه ریزی خاص و دقت و ظرافتی خاصی در مدت زمان ۲۲ ماه تکمیل شد. پارک مینیاتوری ترکیه (مینیاتورک) در دنیا از نظر مساحت موجود برای ماکت و مدت زمان اجرا و پایان پروژه دارای رتبه تخست در جهان میباشد و در حفیفت یک شهر مینیاتوری است .

در ابتدا ۱۰۵ هثر تاریخی شامل ۴۵ اثر تاریخی استانبول، ۴۵ اثر تاریخی آناتولی و ۱۵ اثر تاریخی که امروزه خارج از مرزهای ترکیه قرار دارند و در زمان امپراتوری بزرگ عثمانیها جزء قلمرو انها بحساب میرفتند در معرض دید علاقمندان قرار گرفت .

در طول زمان ماکتهای دیگری با همان دقت و ظرافت خاص در فضای خالی این پارک ساخته و به نمایش درآمد. در برنامه این پروزه پیش بینی های لازم برای اضافه کردن ماکتهای دیگر در نظر گرفته شده بود. این یکی دیگر از ویژگیهای مینیاتورک است که همچون یک شهر در طول زمان بر وسعت و ساخته های جدید ان افزوده میشود و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

از ایاصوفیا تا سَلیمیه، از روملی حصار تا برج گالاتا، از خانه های قدیمی صافران بُلو تا معابد راهبه های تارک دنیا، از کعبة الصحرا تا کوه نمرود و بسیاری آثار تاریخی و فرهنگی و تمدن بشر در طول تاریخ همه و همه در پارک زیبای مینیاتورک به نمایش در می آیند. حتی آثاری چون معبد مقدس آرتمیس “Artemis”، هالی کارناس موزولسی “Halikarnas Mozolesi” و قلعه میکیاد “Ecyad” که با گذشت زمان تخریب شده اند را نیز میتوانید در مینیاتورک ببینید.

آثار تمدن و مدنیت آتاتولی و اطراف آن در زمان حکمرانان بزرگ و بناها و معابد بجای مانده تاریخی با دقتی بسیار زیاد در پارک مینیاتورک جای گرفته اند. در مینیاتورک از عصر آنتیک “Antik” تا دوره بیزانس، از دوره سلجوقیان تا امپراتوری عثمانی بالغ بر ۳۰۰۰ سال آثار بجای مانده در اطراف خلیج “Haliç” به نمایش گذاشته شده است.

انتخاب آثار برای این پارک توسط پروفسور دکتر ایلبر اُرتایلی و استادیار دانشگاه دکتر احمد هالوک دورسون و همچنین تایید این نظریات توسط هیآت خاصی انجام شده است. در انتخاب اثرها همچنین توانایی ساخت ماکت و مقاومت ماکت در برابر فضای آزاد با توجه به موقعیت استانبول (بادهای لودوس، بارانهای شدید و ..) دقت شده و برای هر ماکت تکنولوژی بکار گرفته شده و تداخل آن با هنر و فرهنگ و گذشتن هزاران سال و تخریب قسمتهایی از این آثار در طول تاریخ در اجرا و ساخت ماکتها مورد دقت و اجرا قرار گرفته است.

پارک مینیاتورک

پارک مینیاتورک

ساعت بازدید مینیا تورک :

هر روز از ساعت ۰۹:۰۰ صبح الی ۰۶:۰۰ عصر

قیمت بلیط پارک مینیا تورک:

ورودی: ۱۰ لیر

ایاب و ذهاب :

خط اتوبوس ۵۴HT مسیر Hasköy-Taksim

خط اتوبوس ۵۴HŞ مسیر Hasköy-Şişli

خط اتوبوس ۴۷ و ۴۷Ç و ۴۷E از Eminönü

خط اتوبوس ۴۱ST مسیر Seyrantepe-Topkapı

و همچنین مینی بوسهای مسیر Seyrantepe-Topkapı


نصاویر پارک مینیاتورک