من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

یکشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۰

بازدید :
843

تنگه بسفر
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

تنگه بسفر

نگه استانبول( تنگه بسفر) دریای سیاه را با دریای مرمره مرتبط میسازد.

این تنگه به حالت شمال شرقی به جنوب غربی قرار گرفته و شهر تاریخی

استانبول را به دو نیمه آسیایی و اروپایی تقسیم میکند این تنگه همچنین

دو قاره آسیا و اروپا را از همدیگر جدا میسازد.

آنگونه که در کتب تاریخی آمده، قدیمترین ساکنان تنگه استانبول، بیزانسها بوده اند که این تنگه را بسپوروس مینامیدند، در زبان یونانی بسپوروس به معنی محل گذر گاو و گاومیش میباشد.

آب تنگه استانبول به لحاظ شوری، دما و ... در نقاط مختلف آن متفاوت است. درصد شوری آب دریای سیاه 17 تا 18 درصد است حال آنکه شوری آب دریای مرمره به 35 تا 36 درصد می رسد. در تنگه استانبول هر چه به طرف دریای مرمره میرویم آب شورتر و هرچه به دریای سیاه نزدیکتر میشویم غلظت نمک آب کاهش پبدا میکند. لازم به ذکر است که درصد شوری آب تنگه استانبول با فصول سال نیز در ارتباط است ، در فصلهای بارانی که آب وارده افزایش میابد موجب کاهش شوری آب این تنگه میگردد.

رودخانه های متعدد بزرگ و کوچکی که وارد دریای سیاه می شوند، از طریق تنگه استانبول تخلیه شده و به دریای مرمره سرازیر میشود، طیق مطالعات انجام شده سالانه حدود 660 میلیارد متر مکعب آب دریای سیاه از طریق تنگه استانبول تخلیه شده و به دریای مرمره جریان مییابد.

تنگه استانبول به لحاظ ارتفاع، از دریای سیاه پایین تر و از دریای مرمره در حد بالاتری قرار دارد به گونه ای که اختلاف سطح نقطه شروع و انتهای تنگه استانبول به 40 سانتیمتر میرسد، بنابراین همواره جریان آب از دریای سیاه به سوی دریای مرمره وجود دارد که در برخی نقاط سرعت جریان آب به 5 کیلومتر در ساعت میرسد.تنگترین آبراه بین المللی جهان،

طول تنگه: 9/29 کیلومتر،

تنگ ترین قسمت تنگه استانبول: 698 متر عرض داشته و ما بین آنادولی حیصار و روملی حیصار قرار دارد،

عمیق ترین نقطه تنگه استانبول: 110 متر عمق دارد و مابین منطقه اعیان نشین ببک و کاندیللی واقع است،

طول ساحل اروپایی تنگه استانبول: 55 کیلومتر،

طول ساحل آسیایی تنگه استانبول: 35 کیلومتر،

مرتفعترین تپه مشرف به تنگه استانبول: 252 متر ، بیوک چاملئجا تپسی،

میانگین دمای سالیانه تنگه: 6/13 تا 9/13 درجه سانتیگراد،میانگین رطوبت سالیانه تنگه: 70 تا 80 درصد که بیشترین درصد رطوبت در کل ترکیه میباشد.

این تنگه در واقع قاره اروپا را از قاره آسیا جدا می کند. سواحل تنگه بسفر ترکیبی است از زمانهای گذشته و حال و به نوعی شکوه و جلال امروزی و زیبائی و سادگی گذشته را به تصویر می کشد. هتل های مدرن و ویلاهای چوبی قرار گرفته در حاشیه ساحل به همراه کاخهای زیبای مرمرین که در مجاورت قلعه های سنگی روستائی و دهکده های کوچک ماهیگیری قرار گرفته جذابیت این منطقه را دو چندان نموده است. گردش با قایق یکی از بهترین راههای تماشای اطراف تنگه بسفر است.
با گردش در این منطقه توسط قا یق که بصورت زیگزاگ حرکت می کنند شما این امکان را خواهید داشت تا تقریباً تمامی ساحلهای اطراف تنگه را از نزدیک مشاهده کنید. در صورت تمایل به گردش با قایق در این نواحی از ایستگاه امین انو سوار بر کشتی شوید.هزینه گردش با کشتی در این منطقه علیرغم زمان 6 ساعته آن بسیار مقرون به صرفه می باشد. درصورت تمایل به استفاده از قایقهای اختصاصی جهت گردش ، در اطراف منطقه خلیج آژانسهای مخصوصی وجود دارد که با مراجعه به آنها می توان به سیاحت پرداخت. در این آژانسها تورهای نیم روزه شبانه یا روزانه دایر می باشد.

در حین گذر از تنگه با کشتی ، منظره زیبای کاخ دلما باغچه از ساحل کاملاً مشخص است و کمی آنطرف تر عمارات پادشاهی ییلدیز نیز بر کیفیت این مناظر افزوده است. هم چنین شما می توانید کاخ چراغان که در سال 1847 توسط سلطان عبدالعزیز مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و امروزه نیز بعنوان هتلی بزرگ مورد استفاده قرار میگردد را از روی قایق تماشا کنید.

ایستگاه بعدی یعنی منطقه ارتاکوی ، محله ای است که هر یکشنبه هنرمندان گردهم آمده و هنرهای دستی خود را در خیابانها چیده و به خریداران عرضه می کند. تجمع انسانها ئی با شکل و رنگهای مختلف در این مکان ، صحنه های بسیار زنده و زیبائی را به وجود می آورد.
در این محل یک کلیسا ، یک مسجد و یک کنیسه وجود دارد که صدها سال است در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. در کنار نمونه هائی از معماری قدیمی و سنتی در استانبول ، نمونه ای از بزرگترین پلهای معلق دنیا به نام پل بسفر نیز به چشم می خورد که در واقع نقطه تلاقی قاره آسیا و اروپا نیز به شمار می آید.

تنگه بسفر

تنگه بسفر


نصاویر تنگه بسفر