من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
309

سرای توپقاپی
امتیاز (10 از 10) از مجموع 1 رای

سرای توپقاپی

سرای توپقاپی یکی از بناهای تاریخی شهر استانبول است که در زمان امپراطوری عثمانی و از تاریخ 1465 تا 1853 ساخته شد . استفاده از این بنا در آن دوره بیشتر برای مصارف اداری بود که به دستور سلطان محمد فاتح در 1459 بنا نهاده شد . موفقیت قرار گیری این قصر در بین شاخ طلایی و دریای مرمره است که چشم اندازی زیبا به تنگه بسفر دارد . سلطان عبدالمجید در سال 1853 تصمیم گرفت محل اقامتش را به قصر تازه ساز دلمه باغچه منتقل کند که نخستین کاخ مدل اروپایی در زمان خود به شمار می رفت . قصر توپقاپی امروز به یک موزه با شکوه تبدیل شده که بازدید کننده گان بسیاری را به خود جذب می کند . در این موزه آثار ادبی و هنری بسیاری از جمله آتارهای ایرانی نیز نگهداری می شود و از همین رو بازدید از این موزه برای ایرانیان نیز جذابیت متفاوتی را دارا می باشد . در این موزه آثاری همچون لباس پیامبر اسلام، شمشیرهای مختلف او، دندان، مو، کفش او و ... نگهداری می‌شود.

سرای توپقاپی یک مکان برای مدیریت کشور در مسائل سیاسی بود . میهمانان سیاسی سلطان نیز در این سرا به دیدن وی می رفتند و به گونه ای می توان گفت که از سرای توپقاپی برای مصارف اداری و مدیریت امپراطوری استفاده می شد . این سرا خود دارای یک سیستم تامین آب بود و همچنین آشپزخانه مجهزی که قادر بود به صورت مداوم و متنوع غذاها را سرو کند. کتابخانه ، مسجد ، اتاق های کاری ، اتاق های کارمندان و ... نیز از بخش های متفاوت این بنا به شمار می رود.

اگر قصد سفر به استانبول را دارید دیدن سرای توپقاپی می تواند تا حد زیادی از الزامات بازدید شما باشد . پس ما نیز به شما پیشنهاد می کنیم که حتما از این موزه زیبا دیدن کنید و همانطوری که اشاره شد نزدیکی آثار به نمایش گذاشته شده در این موزه به ایران و اسلام می تواند جذابیت بالایی داشته باشد .

سرای توپقاپی

سرای توپقاپی


نصاویر سرای توپقاپی