من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

بازدید :
973

کلیسای کاریه
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

درباره کاریه

کاریه -Kariye- یکی از زیباترین مکان های استانبول محسوب می شود. این موزه در مجاورت ادیرنه کاپی واقع شده است. از نظر تقسیم بندی شهری، این دو مکان هر دو در قسمت غربی فاتح قرار دارند. این کلیسا در قرن شانزدهم میلادی در زمان حکومت عثمانی ها، به مسجد تبدیل شد. در سال 1948 میلادی، مسجد کاریه مبدل به یکی از موزه های سکولار استانبول گشت. نقاشی های دیواری و کاشی کاری های نفیسی بر روی نمای داخلی ساختمان دیده می شود.

کلیسای کاریه

کلیسای کاریه

نمای داخلی کاریه

کلیسای کاریه برخلاف سایر کلیساهای بیزانسی برجای مانده در استانبول، کلیسای چندان بزرگی نمی باشد. مساحت این کلیسا در حدود 5/742 مترمربع می باشد و زیبایی چشمگیر درون ساختمان کلیسا جبران کوچکی اندازه آن را می کند. ساختمان کلیسای کورا به سه بخش اصلی تقسیم می شود: نمازخانه جانبی، ساختمان اصلی کلیسا و سالن ورودی. این کلیسا شش گنبد دارد که دوتا از آنها بر روی سالن ورودی، یک گنبد بر روی نمازخانه جانبی و سه گنبد هم بر روی ساختمان اصلی کلیسا قرار دارند.
درهای چوبی ورودی اصلی کلیسا که در قسمت غربی آن ولقع شده به انتهای صحن اصلی کلسیا باز می شوند. نمازخانه جانبی و ساختمان اصلی کلیسا توسط این ورودی از یکدیگر جدا می شوند.
نخستین بخش از کلیسا که بازدیدکنندگان وارد آن می شوند، انتهای خارجی صحن اصلی کلیسا می باشد. این بخش شامل یک راهروی انتقالی به طول 23 و عرض 4 متر است که تاحدی به صحن داخلی کلیسا راه می یابد. نمای داخلی ساختمان اصلی کلیسا توسط کاشی تزئین شده که با استفاده از این کاشی کاری ها تصاویری چون سوگواری مادر برای فرزندانش، تولد مسیح، پرواز به مصر، سفر مجوسیان و غیره به تصویر درآمده است.
صحن داخلی این کلیسا شبیه به صحن خارجی آن بوده و به موازات امتداد دارد. عرض این صحن نیز 4 متر و طول آن اندکی کوتاهتر از صحن خارجی و در حدود 18 متر است. این بخش از ساختمان دو گنبد دارد که یکی بر روی ورودی ساختمان و دیگری در میانه مسیر صحن خارجی قرار گرفته است.

راهنمای گردشگران

موزه کورا در روزهای چهارشنبه تعطیل است. بهترین و در عین حال گرانترین وسیله برای گشت و گذار در شهر استانبول تاکسی است. گردشگران با استفاده از اتوبوس هایی که ادیرنه کاپی ایستگاه دارند، قادرند به میزان قابل توجهی در هزینه های خود صرفه جویی کنند. پس از رسیدن به ادرینه کاپی، براحتی با دنبال کردن تابلوهای راهنما یا با کمک گرفتن از افراد محلی می توان خود را به کلیسا رساند. پیاده از ایستگاه اتوبوس تا موزه کورا تنها در حدود پنج دقیقه زمان می برد.

تاریخچه کاریه

محل قرارگیری کلیسای کورا در خارج از دیوارهای قسطنطنیه و نام اصلی آن، کلیسای ناجی مقدس کشور بوده است. نام کورا به محل قرارگیری کلیسا باز می گردد چراکه در خارج از دیوارها قرار دارد. بنابراین کورا، نام اختصاری این کلیسا شد. کلیسای کورا در اوایل قرن پنجم میلادی و در محلی که خارج از دیوارهای قرن چهارم قسطنطنیه بود، ساخته شد. بعدها با ساخت دیوارهای حائل توسط تئودوسیوس دوم، این کلیسا هم در محدوده دفاعی شهر قرار گرفت. با این وجود، نام کورا کماکان بر روی آن باقی ماند.

ساخت بنای امروزی کلیسا به سال های 1081-1077 میلادی بازمی گردد. در آن زمان، کلیسا به سبک معماری معروفی بازسازی شد. در سال های آغازین قرن دوازدهم میلادی، بخشی از بنای کلیسا فرو ریخت. احتمالاً دلیل این امر بروز زلزله در آن سال ها بوده است. ساختمان کلیسا مجدداً توسط آیزاک کامننوس، پسر سوم آلکسیوس، از نو ساخته شد. دو قرن بعد از پایان فاز سوم بازسازی کلیسا، ظاهر آن بگونه ای درآمد که امروز دیده می شود. این کلیسا به دستور دولتمردان قدرتمند بیزانس توسط نقاشی های دیواری و کاشی کاری های بسیار نفیسی تزئین شد. تزئینات داخای کاریه که از جذابیت و گیرایی خاصی برخودار است در فاصله سال های 1315 تا 1321 میلادی به انجام رسید. کاشی کاری های انجام شده در این کلیسا، نمونه ای از نفیس ترین و زیباترین انواع کاشی کاری محسوب می شود. تئودور شخصی که چنین آثار زیبایی را درون این کلیسا خلق کرد، دو سال پایانی عمر خویش را به عنوان راهب در کورا سپری کرد.


نصاویر کلیسای کاریه